28 / 06 / 2022

Tekirdağ'da 2.4 milyona restore edilen Şarköy-Güzelköy Camisi Mart'ta açılacak!

Tekirdağ'da 2.4 milyona restore edilen Şarköy-Güzelköy Camisi Mart'ta açılacak!

Tekirdağ'da restore edilen Osmanlı yapısı 600 yıllık Şarköy-Güzelköy Camisi'nin Mart'ta ibadete açılacağı açıklandı.Tekirdağ'da restore edilen Osmanlı yapısı 600 yıllık Şarköy-Güzelköy Camisi'nin Mart'ta ibadete açılacağı açıklandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının, "Miras Atölyesi II Projesi" kapsamında restorasyonuna geçen yılın ilk aylarında başlanan cami için 2 milyon 400 bin TL haracama yaptıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; restorasyon çalışmalarını inceleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Hacıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı'nın Trakya'yı fethettikten sonra yaptığı ilk camilerden olan Şarköy-Güzelköy Camisi'ndeki restorasyon çalışmalarında sona gelindiğini belirtti. 

Tekirdağ da 2.4 milyona restore edilen Şarköy-Güzelköy Camisi Mart ta açılacak!

Caminin 1400'lü yıllarda yapıldığını tahmin ettiklerini dile getiren Hacıoğlu, şunları kaydetti:

"Cami yapıldıktan sonra hasar görmüş. Onarım kitabesinden anladığımız kadarıyla 1708 yılında tamirat yapılmış. Uzun yıllar sonra yeniden hasar görmüş. Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin katkıları ve desteği ile gerekli kamulaştırma yapıldı. Cami, şadırvan, konak ve hamam ile ilgili çalışmalar Edirne Koruma Kurulu'nun onayı ile devreye girdi. Bu cami tarihiyle, kültürüyle bizim en önemli eserlerimizden biri. Şarköy-Güzelköy Camisi restorasyonunun tamamlanmasının ardından bu yılın mart ayında ibadete açılacak."

Siirt'teki tarihi çarşı için yıkım kararı!

Afrin'deki Ömer Bin Hattab Camii ve Nebi Huri Türbesi restore edildi!