Teknik Yapı, 2011'de 5 bin konut hedefine ulaştı!

Teknik Yapı, 2011'de 5 bin konut hedefine ulaştı!Teknik Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım, 2012'nin de 2011 gibi olumlu geçeceğini söyledi


Satış ve konut üretimi açısından 2011 yılı Teknik Yapı Holding için nasıl geçti

2011 yılına 5 bin konut hedefi ile başlayan Teknik Yapı, yılın son ayına gelindiğinde bu hedefini tutturdu. Yılın ortasına doğru Maltepe Dragos'a Ataşehir Deluxia kalitesini taşıyan Teknik Yapı, bu bölgeye 500 daireden oluşan ve toplam değeri 150 milyon lirayı aşan Deluxia Dragos projesini satışa sundu. Yine geçen yılın sonlarında deklare ettiği hedef doğrultusunda Tuzla'da 4 bin 304 daireden oluşan ve Anadolu yakasının en büyük projesi olan Evora İstanbul'un satışına start verdi.

Satış büyüklüğünün 1 milyar lirayı geçmesi beklenen bu projenin ilk etabını oluşturan 1.509 dairenin yoğun talep görmesi nedeniyle ikinci etabı da yılın son günlerinde sansa çıkacak 2011 yılı Teknik Yapı'nın verdiği tuz sözleri yerine getirdiği bir yıl oldu. Öte yandan 2012 yılında da devam edecek olan 6 önemli projemiz bulunuyor.

2012'de yeni projeleriniz olacak mı

2012'de de kentsel dönüşüme katkı sağlayacak yenileme projelerine ağırlık vereceğiz. 2012'nin Teknik Yapı için bir diğer özelliği de Avrupa yakasındaki projelerin daha fazla ağiır-lık kazanması şeklinde olacak. Bu kapsamda 2012 yılı içinde biri Avrupa yakasında diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki büyük projeye başlamayı planlıyoruz. Her iki projede her zaman olduğu gibi rezidans konseptinde olacak ve yaklaşık 3 bin daireden oluşacak. Avrupa yakasında ikinci projenin çalışmalarını da hızla sürdürüyoruz. Eğer yetiştirebilirsek yine rezidans ağırlıklı ve yaklaşık 2.000 daireden oluşan bu projeyi de satışa sunacağız.

2012'de gayrimenkul pazarına dair öngörüleriniz neler, küçülme bekliyor musunuz

Hatırlanacağı gibi 2011 önemli gelişmelere sahne olan bir yıldı. Genel seçimler, uluslararası mali kriz etkisi, cari açık ve beraberinde getirdiği ekonomik yaptırımlar 2011'i etkisi altına almıştı. Gayrimenkul sektörünü bire bir etkileyecek bu olaylara rağmen, konut satışları bir önceki yıla göre artan bir seyir izledi. Avrupa'daki krizden kendini soyutlamasını bilen Türk ekonomisine paralel büyüme gösteren gayrimenkul sektörünün 2012'de daha iyi bir performans göstereceğine inanıyorum. Özellikle cari açığa bağlı olarak düşükte olsa bir miktar artış gösteren konut kredisi faiz oranlarının olumsuz etkisinin 2012'de tamamen ortadan kalkacağını düşünüyorum.

STAR