Teksan Jeneratör, Tayland'da hastane sektöründe büyüyor!

Teksan Jeneratör, Tayland'da hastane sektöründe büyüyor!Teksan Jeneratör'ün Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, jeneratör pazarında yurt dışındaki faaliyetlerini artırmak istediklerini belirterek, "Şu an Kuzey Afrika ülkelerinden Grönland'a kadar uzanan geniş bir yelpazede 120'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracat odaklı büyüme hedefliyoruz."


Teksan Jeneratör'ün Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, jeneratör pazarında yurt dışındaki faaliyetlerini artırmak istediklerini belirterek, "Şu an Kuzey Afrika ülkelerinden Grönland'a kadar uzanan geniş bir yelpazede 120'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracat odaklı büyümeyi hedefliyoruz." dedi.


Başeğmezler, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, şirketin yıl sonuna kadar devreye alacağı fabrikasıyla birlikte üretim kapasitelerini üç kat artırmayı hedeflediklerini söyledi.


Katma değeri yüksek ve yenilikçi ürünler geliştirebilmek için Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) destekli projeler yürüttüklerini dile getiren Başeğmezler, "Araştırma ve geliştirmeye önemli bütçe ayırdık. Şu an için cironun yüzde 4'ünü Ar-Ge'ye harcıyoruz. Ar-Ge yatırımlarımız yılda yaklaşık 4 milyon avroyu buluyor." diye konuştu.


Kendi geliştirdikleri hibrit jeneratörü son olarak Bolivya'ya sattıklarını belirten Başeğmezler, "Ar-Ge çalışmalarımızla Türkiye'de ilk kez yüzde 100 yerli yapılan bu jeneratörü ihraç etmeyi başarmamız bizim için memnuniyet verici." ifadesini kullandı.


- "Tayland hastane sektöründe bir numarayız"


Jeneratörlerinin Türkiye'de ve dünyanın birçok yerinde kullanıldığını belirten Başeğmezler, "Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi gibi yapıların jeneratörleri bizde. Mısır'da çölü yeşillendirme amaçlı yürütülen Savola projesinde de 77 makinemiz bulunuyor. Tayland'da ise hastane sektöründe bir numarayız, çok sayıda hastane projesinde yer aldık. Grönland'taki Zackenberg Ekolojik Araştırma Enstitüsü de ürün verdiğimiz önemli projeler arasında yer alıyor." dedi.


Başeğmezler, son dönemde öne çıkan pazarların Kuzey Irak ve Kazakistan olduğunu dile getirerek, "İhracatımızda üç numaralı ülke bir dönem Rusya'ydı ama son yaşanan olaylarla satışlar biraz düşmüştü. Şimdi yeniden önem kazanmaya başladı. Cezayir ve Libya gibi Kuzey Afrika ülkeleri de öne çıkan piyasalar arasında yer alıyor." değerlendirmesinde bulundu.


Ulusal ve uluslararası jeneratör pazarında daha fazla pay almayı hedeflediklerini ifade eden Başeğmezler, şunları kaydetti:


"Şu an için Kuzey Afrika ülkelerinden Grönland'a kadar uzanan geniş bir yelpazede 120'den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracat odaklı büyümeyi hedefliyoruz. Ana pazarımız her zaman Türkiye ama Teksan’ı global bir marka yapmak istiyorsak, ihracatı ön plana çıkarmak zorundayız. Üretimimizin şu an için yüzde 65'i ihracata gidiyor. Bu oranı daha da arttırmak istiyoruz."


AA