TİKA yurt dışında Türk eserlerinin kurtarıcısı oldu!

TİKA yurt dışında Türk eserlerinin kurtarıcısı oldu!TİKA'nın en önemli hizmetlerin başmda ise dünyanın birçok ülkesinde yok olmaya yüz tutan Türk ve İslam eserlerine sahip çıkıyor.. TİKA 100'ü aşkın ülkede yaptığı yardım ve hizmetlerle adından söz ettiriyor...


 
Kısa adı TİKA olan Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı, 1992 yılında Turgut özal tarafından kuruldu. 2002 yılında AK Parti'nin iktidara gelmesiyle adeta atağa geçen kurum, geri kalmış 100'ü aşkın ülkede yaptığı yardım ve hizmetlerle adından söz ettiriyor. TİKA'nın en önemli hizmetlerin başmda ise dünyanın birçok ülkesinde yok olmaya yüz tutan Türk ve İslam eserlerine sahip çıkması yer alıyor. İşte TİKA'nın restore ettirdiği eserlerden bazıları...

KUBBET-ÜS SAHRA HİLALİ

İslam dünyasının kutsal şehirlerinden Kudüs'de bulunan Kubbetüs Sahra Camii'nin kubbesinde bulunan hill, Ürdün'ün talebi üzerine TİKA Başkanlığı tarafından 2009 yılında yenilendi. Üç parçadan oluşan 5.30 metre uzunluğunda ve 3 mm. kalınlığındaki altın renkli bakır hilal daha önce 4 defa yenilenmişti. Olumsuz hava şartlarından dolayı bazı bölümleri çürüyen hilalin 5. defa yenilenmesi TİKA tarafından yapılmış oldu.

SULTAN SENCER TÜRBESİ
İnşa edildiği 1150'li yıllan itibarı ile en büyük Türk eserinden biri olarak bilinen ve UNESCO'nun da Dünya Kültür Mirası listesinde bulunan Sultan Sencer Türbesi, TİKA tarafından 2002 üe 2004 yıllan arasında restore edilerek ziyarete açılmıştır. Büyük Selçuklu İmparatoru Sultan Me-likşah'ın oğlu olan Sultan Sencer'in Ahiret Evi ismiyle inşa ettirdiği türbe, taş süslemeciliğinde bir şaheserdir. Restorasyon 3,2 milyon dolara gerçekleşti.


PRİşžTİNE FATİH CAMİİ
Fatih Sultan Mehmet tarafından yap-torüılan ve Kosova'daki Osmanlı mimarisi ve İslam eserlerinin en önemli örneklerinden biri olan cami, Sırplar tarafından 1999 yılındaki savaş sırasında harap edilmişti. Fatih Camii'nin restorasyonu TİKA tarafından 2008 ile 2010 yılında gerçekleştirilerek ibadete açıldı. Caminin yeniden tamiri 550 bin Euro'ya mal oldu.

MUSTAFA PAşžA CAMİİ
Sultan 2. Beyazit tarafından 1492 yılında yaptırılan Mustafa Paşa Camii Makedonya'daki en önemli Osmanlı eserlerinden biri. T܎KA tarafından 2006 yılında restorasyonuna başlanan camide çalışmalar sürüyor. Caminin tamiri Türkiye ile Balkanlardaki Müslümanlar arasındaki bağın güçlenmesinde önemli rol oynayacak.

PRİZREN SİNAN PAşžA CAMİİ
Bosna ve şžam Valiliği görevlerini yapan Sofi Sinan Paşa tarafından 1651'de inşa ettirilen Prizren Sinan Paşa Camii, 2. Dünya Savaşı'nda büyük zarar görmüştü. Prizren'in sembolü olarak bilinen Osmanlı mimarisinin en seçkin örneklerinden biri olan caminin restorasyonu sürüyor. Caminin tamir proje maliyetinin 640 bin euro olduğu biliniyor.
 

Orhun Anıtları TİKA ile kurtuldu

Türk tarihinin ilk alfabesi olan Orhun alfabesiyle Göktürklerin 1300 yıl önce taşlara . işlediği Bilge Kağan ve Kül Tiğin yazıtları bulundukları Moğolistan'ın Orhun vadisinde TİKA tarafından koruma altına alındı. Yapılan proje çerçevesinde yazıtların kopyalarını çıkaran TİKA, Göktürk Anıtları'nın bulunduğu bölgede müze binası yapımım gerçekleştirdi ve 'Orhun Abideleri'nin orijinallerini müzeye taşıdı. Başşehri Ulan Batur'u tarihi anıtlara bağlayan 47 kilometrelik Bilge Kaan Karayolu ise tamamen TİKA tarafından yapılarak 2008'de hizmete açıldı. Ayrıca Tonyukuk kitabelerini başşehre bağlayan 11 kilometrelik iptidai yol yeniden yapılıyor. Bu ve başka projeler kapsamında Moğolistan'a yapılan yardımların toplam tutarının 21 milyon dolan aştığı belirtildi.

SULTAN 1. MURAT TÜRBESİ VE SELAMLIĞI

Balkanlardaki Osmanlı mirasının en önemli eserlerinden biri olan Kosova'daki Sultan Murad Türbesi ve selamlık bölümü restore edilerek harabe halden kurtarıldı. Türbe, 1. Kosova Savaşında Sultan Murat Hüdavendiğar'm şehit olması sebebiyle inşa edilmişti. 500 yıllık geçmişe sahip eserin, türbe kısmı 2004 yılında Turizm Bakanlığı ile Türkiye Diyanet Vakfı tarafından tamir edildi. Türbenin selamlık bölümü ve çevre restorasyonu ise TİKA tarafından 2008 ile 2010 yıllan arasında tamamlanarak Başbakan Erdoğan'ın katıldığı muhteşem bir törenle açıldı. Misafirhane olarak kullanılan selamlık bölümü, Osmanlı medeniyetinin tanıtılacağı bir kültür evine dönüştürüldü. Türbe ve selamlık, tamiratın ardından hayranlık uyandıran bir görünüme kavuştu. Aynca türbeyi 4 asırdır bekleyen ailenin son temsilcisi olan türbedara da lojman inşa edildi

Türkiye/Veli Solak