Tokat duble yol çalışması devam ediyor!

Tokat duble yol çalışması devam ediyor!Tokat'ı Erbaa, Niksar, Reşadiye ve Başçiftlik ilçelerine bağlayan, ayrıca Niksar-Ünye-Akkuş-Ordu üzerinden Karadeniz'e bağlantısı olan karayolunda 2013 yılında başlatılan çalışmalar devam ediyor..


Tokat'ın Karadeniz'e açılan kapısı ile 4 ilçesini birbirine bağlayan 49 kilometrelik karayolu 326 milyon TL'ye mal olacak. Karadeniz'in İç Anadolu'ya bağlantısına önemli derecede alternatif olması beklenen yol çalışmalarının birinci etabında 49 kilometrelik yolun tamamlanması planlanıyor. Projenin faaliyete geçmesi ile mevcuttaki sathi kaplamak tek platformlu devlet yolu, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yola dönüştürülerek, yeni proje ile yolun fi/iki ve geometrik standartları yükseltilmesi planlanıyor. Zorlu kış şartlan yaşayan güzergahta, hızlı ve güvenli trafik akışı ile önemli turizm ve ticaret merkezlerine ulaşımda kolaylık sağlayacak yolda ölümü kazaların en aza inmesi hedefleniyor. Yeşilırmak kenarında paralel olarak devam eden yol çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Doğuş İnşaat Proje Müdürü Murat Küçükyoldaş, 15 kilometrelik kısımda alt yapı çalışmaları (menfez, su yapı geçişleri, köprü) tamamlandığını ifade ederek, "Geri kalan kısımda kazı dolgu çalışması devam ediyor. Hedefimiz bir sıkıntı olmaz ise bir daha ki sene en az 15 kilometreyi trafiğe açık hale getirmek, en iyi hedefimizde 25 kilometre. Yani Tokat'ın girişinden Gökdere'nin çıkışına kadar olan bölüm. Bazı arazilerin kamu yararına kamulaştırılmasını bekliyoruz" dedi. 

Tokat-Niksar arasındaki karayolunun virajlardan kurtarılarak duble yol olacağını ifade eden Küçükyoldaş, "Sanyaprak mevkisi ve Dökse virajı tamamen kalkıyor. Yağmurlu köyünün oradan tepeye çıkmadan ana yola iniyoruz. Yol tamamlandığında 25 dakikada insanlar araçları ile Tokat'tan Niksar'a gidebilecek. Yaklaşık 10 kilometre yol kısılacak" diye konuştu. İkinci etap Akkuş-Ünye arası ihaleye çıkacağını ifade eden Küçükyoldaş, Niksar-Akkuş bu sene, Akkuş devamı da yıl sonunda ihaleye çıkacağını, 140 kilometrelik yolun tamamlandığında Tokat'tan 1 saat 15 dakikada Ordu'ya gidilebilir hale geleceğini sözlerine ekledi.


Anayurt