13 / 08 / 2022

TOKİ 100 bin konut 2021 listesi!

TOKİ 100 bin konut 2021 listesi!

TOKİ 2021'de 100 bin sosyal konutun inşasına başlayacaklarını açıkladı. Peki TOKİ hangi illerde konut yapacak? Başvuru şartları neler? İşte TOKİ 100 bin konut 2021 listesi...Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanan 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı kapsamında konut başlığı altında yapı ruhsatı düzenlemeleri ve konut satış rakamlarına ilişkin bilgiler yer aldı. 

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 100 bin toplu konut başvurusu için araştırmalar başladı.  TOKİ   tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, 2021 yılında da 100 bin sosyal konutun inşaa edileceği duyurulmuştu.

Ucuza ev sahibi olmak isteyenler için heyecanlı bekleyiş başladı. Vatandaşlar, ''TOKİ hangi illerde konut yapacak? Başvuru şartları neler?'' sorularının cevaplarını araştırıyor.

TOKİ 100 bin konut 2021 listesi

TOKİ 100 bin konut 2021 listesi, TOKİ 100 bin konut başvuru sonuçları, 100 bin konut illerin listesi ise henüz açıklanmadı. 

TOKİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TOKİ başvuru şartları kurumun internet sitesinde şu şekilde:

T.C. vatandaşı olması,

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisinde başvuracakların en az 3 yıldır ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir),
Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması ve Toplu Konut İdaresinden konut kredisi kullanmamış olması (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç),

Kendisine eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç) (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)

Başvuru tarihi itibariyle 25 yaşını doldurmuş olması (Eşi vefat etmiş olan çocuklu dul bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır.),

Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 5.500 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 5.500 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 6.000 TL olarak uygulanmaktadır.),
Bir hane halkı adına -yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları- yalnızca bir adet başvuru yapması, gerekmektedir.

Ayrıca, yukarıdaki başvuru şartlarına sahip olan;

1. Kategori olan“Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinin” ,

2. Kategori olan“En az yüzde 40 Engelli Vatandaşlar”ın

3. Kategori olan “Emekli Vatandaşlar”ın

4. Kategori olan “Diğer alıcı adaylarının”

başvuruları ayrı olarak 4 kategoriye göre kabul ediliyor.

TOKİ'den 2021 için 100 bin sosyal konut müjdesi!

TOKİ 100 bin yeni sosyal konut için heyecanlı bekleyiş!