TOKİ, Ataköy'deki devlet arazisi için ihaleye çıkıyor!

TOKİ, Ataköy'deki devlet arazisi için ihaleye çıkıyor!TOKİ, sahil şeridinde bulunan 94 bin metrekarelik araziyi 517 milyon TL muhammen bedelle 19 Ağustos'ta ihaleye çıkaracak,  satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek...


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ataköy'deki devlet arazisi için 19 Ağustos'ta ilk kez ihaleye çıkacak.

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, arsayı hukuki olarak her türlü pürüzden temizleyen TOKİ, sahil şeridinde yer alan 94 bin metrekarelik bu üç parsel araziyi 517 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkaracak. `Açık artırma usulü' ile ihaleye çıkan arsayı alan yatırımcılar, iki emsal değerdeki araziye 188 bin metrekare inşaat yapabilecek.

Yatırımcılara kolaylık sağlamak ve komisyon masraflarını ortadan kaldırmak için herhangi bir danışman ve aracı firmayı devreye sokmayan TOKİ, satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek. TOKİ, bunun dışında toplam bedelin yüzde 20'sini ödeyecek yatırımcılara 36 ay vade yapabilecek.

`Haksız kullanılıyordu'

İhaleyi kazanan yatırımcılar bölgeye, otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri, turizm ve rekreasyon alanlarında; akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü gibi tesisler inşa edebilecek. Açıklamada, TOKİ'nin İstanbul'un gözbebeği Ataköy'deki devlet arazisini kiraladığı günden bu yana amaç dışı kullanan işletmelerden temizleyerek servete dönüştürdüğü ifade edilerek, "Sahil şeridindeki devlete ait kıymetli Ataköy arazisini değerinin çok altında bedellerle yıllarca haksız olarak kullanan işletmelerin işgali, TOKİ'nin hukuk mücadelesi sonunda ortadan kaldırılarak yarım milyar liralık kayıp önlendi" denildi. Bu arada arsa, daha önce Sinpaş'a satılan arsa ile Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaata (DATİ) kiraya verilen arazilerin arasında yer alıyor.

Öte yandan,  TOKİ  tarafından satışa sunulan bu üç arsanın dışında Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Ataköy Sahili'nde bulunan 59.7 dönümlük bir başka arsa da 49 yıllığına kiraya verilecek. TOKİ, ihale sonucunda peşin ödeme yapacak kiracıları tercih edecek. Her iki ihale de 19 Ağustos'ta iki ayrı oturumda gerçekleştirilecek.

Radikal

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

TOKİ'nin hukuk mücadelesi devlete yarım milyar kazandırdı

TOKİ, Ataköy'deki devletin arazisini 1992'de başlattığı hukuk mücadelesi sonunda tahliye ettirerek yarım milyar kaybı önledi. Arsa 19 Ağustos'ta satılacak

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul'un gözbebeği Ataköy'deki devlet arazisini kiraladığı günden bu yana amaç dışı kullanan işletmelerden temizleyerek servete dönüştürdü. Ataköy arazisini değerinin çok altında bedellerle yıllarca haksız olarak kullanan işletmelerin işgali, TOKİ'nin hukuk mücadelesi sonunda ortadan kaldırılarak yarım milyar liralık kayıp önlendi. 1981 yılında Emlak Bankası tarafından birinci sınıf tatil köyü, otel, turizm kompleksi, alışveriş merkezi, spor ve eğlence tesisleri vb yatırımlar yapılmak üzere 33 yıllığına kiraya verilen Ataköy sahil şeridindeki arazi, yatırımcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle 1992 yılında mahkemelik oldu.

DAVA 2008'DE SONUÇLANDI

2008 yılında sonuçlanan davada TOKİ haklı bulunarak işletmeler bölgeden tahliye edildi. Söz konusu arsayı hukuki olarak her türlü pürüzlerden temizleyen TOKİ, 94 bin metrekarelik üç parsel için 19 Ağustos'ta ihaleye çıkıyor. 

Ataköy'de 49 yıllığına kiralık arsa

TOKİ tarafından satışa sunulan üç arsanın dışında Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Ataköy Sahili'nde bulunan 59.7 dönümlük bir başka arsa da 49 yıllığına kiraya veriliyor. Arsaya 119 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek. 6 milyon TL yıllık kira (artı yüzde 18 KDV) bedelini peşin ödemek isteyen yatırımcılara yüzde 25 indirim yapılacak.
Star

TOKİ'nin mücadelesi devlete 500 milyon lira kazandırdı 
 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Ataköy'deki devlet arazisini, kiraladığı günden beri amaç dışı kullanan işletmelerden kurtardı.  
 
Sahil şeridindeki devlete ait kıymetli araziyi değerinin çok altında bedellerle kullanan işletmelerin işgali, TOKİ'nin hukuk mücadelesi sonunda yarım milyar liralık kazancın kapısını açtı. 1981 yılında Emlak Bankası tarafından birinci sınıf tatil köyü, otel, turizm kompleksi, gazino, alışveriş merkezi, kongre tesisleri, akaryakıt üniteleri, spor ve eğlence tesisleri yapılmak üzere 33 yıllığına kiraya verilen Ataköy sahil şeridindeki arazi, yatırımcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi sebebiyle 1992 yılında mahkemelik oldu. 2008 yılında sonuçlanan davayı Toplu Konut İdaresi kazandı. Böylece düşük kira bedeliyle yıllarca devletin arazisini kullanan işletmeler bölgeden tahliye edildi. Söz konusu arsayı hukuki pürüzlerden temizleyen İdare, 94 bin metrekarelik üç parsel için 19 Ağustos'ta 517 milyon TL muhammen bedelle ihaleye çıkacak. 
Zaman

Araziyi işgalden kurtardı, yarım milyara satacak

Emlak Bankası tarafından 1981 yılında 33 yıllığına kiraya verilen Ataköy sahil şeridindeki arazi, yatırımcı firmanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle 1992'de açılan davada TOKİ haklı bulundu. Düşük kirayla yıllarca devletin arazisini kullanan işletmeler bölgeden tahliye edildi. Arsayı hukuki olarak her türlü pürüzlerden temizleyen TOKİ, 94 bin metrekarelik üç parsel için 19 Ağustos'ta ihaleye çıkıyor. 517 milyon TL muhammen bedelle ilk kez ihaleye çıkacak olan arsa daha önce SİNPAŞ'a satılan arsa ile Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat'a (DATİ) kiraya verilen arazilerin arasında yer alıyor.

Açık artırma usulü ile ihaleye çıkan arsayı alan yatırımcılar 2 emsal değerdeki araziye 188 bin metrekare inşaat yapabilecek. Satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek olan

Araziye; otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri, turizm ve rekreasyon alanlarında; akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü gibi tesisler yapabilecek.

TOKİ, ayrıca Bakırköy Zeytinlik Mahallesi Ataköy Sahili'ndeki 59.7 dönümlük bir başka arsayı da 49 yıllığına kiraya veriyor.
Yeni Şafak

TOKİ, Ataköy'deki 94 bin metrekarelik araziyi satıyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ataköy'deki devlet arazisi için 19 Ağustos'ta ilk kez ihaleye çıkacak.
Yapılan açıklamaya göre, söz konusu arsayı hukuki olarak her türlü pürüzden temizleyen TOKİ, sahil şeridinde yer alan 94 bin metrekarelik bu 3 parsel araziyi 517 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkaracak.

"Açık atırma usulü" ile ihaleye çıkan arsayı alan yatırımcılar, 2 emsal değerdeki araziye 188 bin metrekarelik inşaat yapabilecek.

36 ay vade var
Yatırımcılara kolaylık sağlamak ve komisyon masraflarını ortadan kaldırmak için herhangi bir danışman ve aracı firmayı devreye sokmayan TOKİ, satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek. TOKİ, bunun dışında toplam bedelin yüzde 20'sini ödeyecek yatırımcılara 36 ay vade yapılabilecek.

İhaleyi kazanan yatırımcılar bölgeye, otel, apart otel,gazino, marina,yat kulübü, alışveriş tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri, turizm ve rekreasyon  alanlarında; akaryakıt satış üniteleri, sağlık kulübü gibi tesisler inşa edebilecek.
Vatan

Ataköy'de 517 milyon liralık ihale

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Ataköy'deki devlet arazisi için 19 Ağustos'ta ilk kez ihaleye çıkacak.
TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, söz konusu arsayı hukuki olarak her türlü pürüzden temizleyen TOKİ, sahil şeridinde yer alan 94 bin metrekarelik bu 3 parsel araziyi 517 milyon lira muhammen bedelle ihaleye çıkaracak. ''Açık artırma usulü'' ile ihaleye çıkan arsayı alan yatırımcılar, 2 emsal değerdeki araziye 188 bin metrekare inşaat yapabilecek. Yatırımcılara kolaylık sağlamak ve komisyon masraflarını ortadan kaldırmak için herhangi bir danışman ve aracı firmayı devreye sokmayan TOKİ, satışta peşin ödeme yapacak yatırımcıları tercih edecek. TOKİ, bunun dışında toplam bedelin yüzde 20'sini ödeyecek yatırımcılara 36 ay vade yapabilecek. İhaleyi kazanan yatırımcılar bölgeye, otel, apart otel, gazino, marina, yat kulübü, alışveriş tesisleri, lokantalar, kongre tesisleri, gösteri spor ve eğlence tesisleri gibi binalar inşa edebilecek.
Akşam