TOKİ Bahreyn'e toplu konut yapacak

TOKİ Bahreyn'e toplu konut yapacak

Manama Büyükelçisi Haldun Otman, TOKİ'nin Bahreyn'de toplu konut ihtiyacını karşılamak için yürüttüğü çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini ifade etti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk Bahreyn İş Konseyi 3. Ortak Toplantısı, İstanbul'da yapıldı. Türk Bahreyn İş Konseyi Eş Başkanı Khalid Almoayed başkanlığındaki Bahreyn İşadamları Derneği'nin Türkiye ziyareti kapsamında düzenlenen toplantıda, iki ülke arasındaki yatırım ilişkileri ele alınarak fırsatlar değerlendirildi.

Türk Bahreyn İş Konseyi Eş Başkanı Osman Yıldırım Coşkun, toplantıda yaptığı konuşmada, iki yıl içinde Türkiye ve Bahreyn arasındaki ticaret hacminin kendileri için çok fazla tatmin edici olmasada 200 milyon dolara yaklaştığını kaydetti. Konsey Eş Başkanı Almoayed ile birlikte çalışmak için el sıkışırken "laf değil, iş üretelim" sloganıyla yola çıktıklarını vurgulayan Coşkun, bunun sonucunda yatırım ve ticaret trafiğinin arttığını söyledi. Coşkun, "Türk tarafı olarak kendilerinden sadece gayrimenkul sektörüne değil, sanayi ve hizmet sektörüne de yatırım yapmalarını istiyoruz. Bahreyn'in de ABD ile olan serbest ticaret anlaşması çerçevesinde özellikle bacasız endüstriyel yatırımlar için büyük avantajlar sunduğunu biliyorum ve kendi iş adamlarımızı Bahreyn'e yatırım yapmaya davet ediyorum" diye konuştu. Türkiye'nin Manama Büyükelçisi Haldun Otman da, Bahreyn'in yakında Ankara'da bir büyükelçilik açacağını, bundan büyük mutluluk duyduklarını kaydetti. Bunun gelişen ilişkilerin simgesi değil, aynı zamanda ileriye dönük olumlu gelişmelerin bir işareti olduğunu belirten Otman, ticari ve ekonomik ilişkilerin her iki tarafın kararlılığını tam anlamıyla yansıtmadığını söyledi. Otman, "Geçen yıl ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre 2,5 kat artarak 200 milyon dolar sınırına ulaştı. Bu potansiyeli daha yükseğe çıkarmak için çaba sarf ediyoruz" dedi. Özellikle gayrimenkul sektöründeki gelişmelere dikkat çeken Otman, TOKİ'nin Bahreyn'in toplu konut ihtiyacını karşılamak için yürüttüğü çalışmaların olumlu yönde ilerlediğini ifade etti.