TOKİ ile bankaların arsa pazarlığı

TOKİ ile bankaların arsa pazarlığıMerkez Bankası'yla birlikte İstanbul'a taşınacak olan kamu bankaları, ticari araziye çevrilecek 400 bin metrekarelik arsa için TOKİ'yle fiyat pazarlığı yapacak
Hükümetin Merkez Bankası'nın Ankara'dan taşınması planıyla İstanbul'a gelmeleri hızlanan kamu bankaları, Ataşehir'deki 400 bin metrekarelik arsa için TOKİ'yle (Toplu Konut İdaresi) fiyat pazarlığı yapacak.


Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, fiyatın belirlenmesi için TOKİ'nin arazinin imar durumunu konuttan ticariye çevirmesini beklediklerini söyledi.


Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'ın Ataşehir'deki araziye taşınmasıyla ilgili teklifin TOKİ'den geldiğini söyleyen Karaman, "Arazinin imar durumunun değiştirilmesinden sonra TOKİ'yle fiyat pazarlığı yapacağız" dedi.


 


'İnşaat iki yılda bitecek'


Fiyatın belirlenmesinden sonra kamu bankalarının kendi ihtiyaçları doğrultusunda arsa isteyeceğini anlatan Karaman, projenin uygulamasına ilişkin şu bilgileri verdi:


"İstanbul Ataşehir'deki TOKİ'ye ait alan konut alanıydı.  TOKİ  burayı ticari alana çevirecek. Bu işlemden sonra oturup fiyat pazarlığı yapacağız. Her banka kendi ihtiyacına göre arsa belirleyecek. Şu anda düşünülen, her bankanın arazisini aldıktan sonra proje çalışmasına başlaması.


Üç bankanın çalışması farklı olacak. Çünkü biz, Vakıfbank olarak kamu ihale yasasına tabi değiliz. Uluslararası ihale açacağız. Burada her banka ne yapacağını açıklayacak. Bizim düşündüğümüz büyüklükteki bir yerin yapımının iki yıl sürmesini bekliyoruz. Bu işi bilenlerle yaptığımız görüşmelerden ortalama sürenin bu olduğu fikrini edindik. Şu anda TOKİ'nin imar durumunu değiştirip bize bilgi vermesini ve arsanın alımını başlatmasını bekliyoruz."


 


1200 çalışan gelebilir


Vakıfbank'ın taşınmasıyla 800 ile 1200 arasında bir personelin İstanbul'a gelebileceğini belirten Karaman, çalışanların en az sıkıntıya gireceği formülleri geliştireceklerini söyledi.


Vakıfbank'ın İstanbul'a taşınmasının bankanın ticari başarısı açısından bir zorunluluk olduğunu söyleyen Karaman şöyle konuştu: "Bizim taşınmamız biraz uzadı. Bugün hiçbir özel sektör bankası Ankara'da kalmadı. Bunun gerekçesi ticari yaklaşımdır. Bankanın başarısı için demek ki Ankara'da olmak gerekiyor. Çok farklı izahlar olabilir ama biz sermaye yapımız nedeniyle bir ticari banka olarak çalışmak durumundayız."


Vakıfbank TOKİ'den danışmanlık alacak


TOKİ'nin projenin inşaat yapımını üstlenmek istemediğini söyleyen Bilal Karaman, kurumla Vakıfbank'ın iyi bir iş ortağı olduğunu belirterek danışmanlık hizmeti almayı düşündüklerini söyledi.


Karaman, "TOKİ projenin bu kısmına girmek istemedi. Biz banka olarak TOKİ'yle iyi bir iş ortağıyız.


TOKİ çok birikimli bir kurum, mümkün olduğunca yardım almaya çalışırız ama bunun boyutu nereye varır, bilemiyorum. Çünkü şu anda TOKİ bu işe pek girmek istemiyor" dedi.


KADİFE ŞAHİN