TOKİ: Maltepe`de yıkım olmayacak

TOKİ: Maltepe`de yıkım olmayacak

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul Maltepe'de, Başıbüyük Mahallesi'nde gerçekleştirilecek gecekondu dönüşüm projesi kapsamında yapılacak ilk aşamada 300 konut için hak sahiplerinin Maltepe Belediyesi tarafından belirleneceğini bildirdi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

TOKİ'den yapılan açıklamada, dönüşüm projesi için vatandaşlarla uzlaşmaya yönelik görüşmelerin sürdüğü belirtilerek, şu aşamada herhangi bir yıkımın olmadığı vurgulandı.

Açıklamada, şu anda kesinleşen bir hak sahibi listesi olmadığına dikkat çekilerek, söz konusu konutların, şahsi başvuruda bulunan ve takas yapılmasını isteyen hak sahiplerinin talepleri idarece uygun bulunur ise kendilerine, başvuru ya da talep olmaz ise İstanbul halkına arz edileceği kaydedildi.

Açıklamaya göre,  TOKİ  ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Maltepe Belediye Başkanlığı arasında 24 Şubat 2006'da imzalanan protokol ve 4 Kasım 2006 tarihli ek protokol gereği, Maltepe ilçesi Başıbüyük Mahallesi'nin dönüşümü amacıyla çalışmalar başlatıldı. Bahsi geçen alanla ilgili imar planı çalışması tamamlanarak Maltepe ve Büyükşehir belediyeleri meclislerince onaylandı.

Başıbüyük Mahallesi'nde belediye mülkiyetinde bulunan ve TOKİ'ye devredilen 165 pafta 1391 ada 15 ve 20 parsellerin bulunduğu boş alanda ilk etap için sosyal konut niteliğinde yaklaşık 300 konut yapımı hedefleniyor. Protokoller gereği alana ait projelendirme sürecinin kesinleştirilmesi hak sahipliği tespit ve değerleme iş ve işlemlerini yürütmek ve sonuçlandırmak Maltepe Belediyesi'nin sorumluluğunda bulunuyor.

Açıklamada, bu bilgi ve belgeler henüz TOKİ'ye teslim edilmediği için onaylanan bir hak sahipliği listesi ya da imzalanan bir muvafakat senedi bulunmadığı belirtilirken, "Bu gerekçe ile söz konusu konutlar şahsi başvuruda bulunan ve takas yapılmasını isteyen hak sahiplerinin talepleri idarece uygun bulunur ise kendilerine, başvuru ya da talep olmaz ise İstanbul halkına arz edilecektir" denildi.

pus