TOKİ Soma Konutları teslim ediliyor!

TOKİ Soma Konutları teslim ediliyor!

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan "Soma'daki maden faciasında ölen kardeşlerimizin ailelerine yönelik inşa ettiğimiz konutlarımızı önümüzdeki birkaç hafta içinde teslim etmiş olacağız" dedi.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Manisa Yunusemre ilçesindeki Akgedik Yunuskent Projesi konutlarında incelemeler yaptı.

Turan, burada yaptığı açıklamada Soma’daki maden faciasında şehit olan işçilerin aileleri için inşa ettikleri konutları önümüzdeki birkaç hafta içerisinde teslim edeceklerini belirtti.

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ortaklığında hayata geçirilen 301 konutun da kuralarının çekildiğini söyleyerek "En son Soma'daki maden faciasında şehit olan kardeşlerimizin ailelerine yönelik Gaziantep OSB'nin finansmanını sağladığı bir projeyi bitirdik. Kuralar çekildi. Konutları önümüzdeki birkaç hafta içerisinde teslim etmiş olacağız" dedi.

Yunusemre Belediyesi ortaklığıyla geliştirilen proje alanında incelemeler yapan Turan, buradaki konutların son durumuna ilişkin açıklamalar yaptı.

Toplam 2 bin 700 konutu iki aşamada bitirmeyi planladıklarını söyleyen Turan, şu şekilde konuştu:
"Yunusemre ilçesinde Akgedik Yunuskent Projesi kapsamında yaptırılan 2 bin 700 konuttan bin 100'ü bitme aşamasına geldi. Bu yaz vatandaşlarımız oturmaya başlayacak. Diğer bin 600 konutta önümüzdeki baharda oturmaya başlanacak. Konutlar 5 bin 500'e tamamlanacak. Bu yıl içinde yapılacak bir paket ihaleyle hem Manisa'da yeni, hem de toplu konut idaresinin son 3-4 yılda ortaya koyduğu daha düşük katlı, yatay mimari esasına dayalı, biraz daha kullanımlarına dikkat edilecek bir yapı modeli oldu. Dairelerimizin bin 100'üne vatandaşlar büyük ilgi gösterdi ve satıldı. Yine 39 dükkan için geçtiğimiz hafta içinde açık artırma ile bir ihale yaptık. İnşallah dükkanlar sahiplerini bulacak."

Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi'ye de teşekkürlerini sunan Turan, "Bu projenin her bir etabında ayrı camiler, okul alanları, çocuk oyun alanları, parkları, spor alanları, basket ve futbol sahaları ile komplike bir semt merkezi burası. Yani bittiğinde 25-30 bin nüfuslu bir kasaba olacak. Bütün alt yapısıyla üst yapısıyla bitireceğiz. Bu yazın sonunda burada 5 bin vatandaşımız yaşamış olacak" dedi.

Konut projelerinin tarım arazilerinde yapılmadığını söyleyen Turan, "Manisa gelişmekte olan bir bölge olduğu için bunun yanında konut üretiminde tarım arazisi olmayacak. Su havzalarından uzak olacak. Yapılaşmaya da uygun yer olacak. Bu konuda özellikle Yunusemre Belediye Başkanlığına teşekkür ediyorum" diye konuştu.