TOKİ Trabzon Ayasofya Müzesi'ni turizme kazandıracak!

TOKİ Trabzon Ayasofya Müzesi'ni turizme kazandıracak! TOKİ Trabzon Ayasofya Müzesi'ni turizme kazandıracak!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle Trabzon'un tarihi kimliğini ortaya çıkarıyor....Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), uyguladığı kentsel dönüşüm projesiyle Trabzon'un tarihi kimliğini ortaya çıkarıyor. 

     TOKİ, modern şehirler inşa ederken, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma veya yok olma tehlikesi altındaki tarihsel değerleri, temin ettiği restorasyon kredileriyle gelecek nesillere kazandırıyor. 

     Zağnos, Tabakhane, Çömlekçi, Pelitli, Yomra ve Araklı'da uyguladığı kentsel dönüşüm projeleriyle Trabzon'u köhne yapılardan arındıran İdare, şehrin tarihi kimliğini ortaya çıkaracak çalışmalar da yapıyor. 

     TOKİ, öncelikle, 800 yıllık tarihe sahip Ayasofya Müzesi'ni, çevresini saran ve çirkin görünüme neden olan gecekondulardan arındırdı. Bölgedeki 44 gecekondunun, hak sahipleriyle varılan anlaşmalar neticesinde yıkılmasının ardından Ayasofya Müzesi'nin etrafında tarihi dokuya uygun park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. İdare, müzeyi ziyarete gelenlerin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal tesisler de inşa edecek. 

     

     -Rekreasyon ihalesi yapıldı- 

     

     Ayasofya Müzesi'nin müştemilatlarının yapımı, altyapı ve çevre düzenlemesi için ihale, TOKİ'nin Bilkent'teki merkez binasında 21 Mart'ta gerçekleştirildi. 5 firmanın teklif verdiği ihaleyi kazanan firma ilerleyen günlerde açıklanacak. 

     Bölgedeki kentsel dönüşüm projesi ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasından sonra Ayasofya Müzesi, yerli ve yabancı konukların uğrak yeri olacak. Proje sayesinde müzeye gelen ziyaretçi sayısının da artması bekleniyor. 

     

     -Ayasofya hakkında- 

     

     Günümüzde müze olarak kullanılan Trabzon Ayasofya Kilisesi, Trabzon İmparatorluğu krallarından 1. Manuel Komnenos zamanında (1238-1263) inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethini (1461) takiben yapı, camiye çevrildi ve vakıf eseri oldu. 1868'de harap durumdaki cami, Bursalı Rıza Efendi'nin teşvikleriyle onarıldı. Ayasofya, Birinci Dünya Savaşı yıllarında depo ve hastane, sonrasında ise yine cami olarak kullanıldı. 1958-1962 yıllarında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Edinburg Üniversitesinin işbirliğiyle restore edilerek, 1964'ten sonra müze olarak ziyarete açıldı. 


AA