TOKİ'den 285 lira taksitle ev imkanı!

TOKİ'den 285 lira taksitle ev imkanı! TOKİ'den 285 lira taksitle ev imkanı!

TOKİ, Eylül ayı itibarıyla 4 bin 52 konutu satışa çıkardı. Fiyatı 55 bin liradan başlayan dairelerde, en düşük taksit 285 lira olarak belirlendi. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Türkiye'nin farklı noktalarında konut inşasına devam eden TOKİ, bu yıl özellikle dar gelir grubuna odaklandı. Birçok ilde konutlarını satışa sunan TOKİ, 185 liradan başlayan taksitlerle daire satışı yapıyor. 

Güneş Gazetesi'nde yer alan habere göre ev fiyatları 55 bin 681 liradan başlangıç gösteriyor. Satışa sunulan konut adedi 4 bin 52’yi buluyor. Emekli, alt gelir grubu dahil tüm kesimlere hitap eden konutlar 1+1, 2+1, 3+1 olarak satışa sunuluyor. Satışa sunulan konutlar için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarına yani Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapılması gerekiyor. 

PEŞİNAT İÇİN 10 BİN LİRA ÖDENECEK 

Projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre değişiyor.  Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’u alınıyor.  Alt gelir grubuna, yani aylık hane geliri 3 bin 200 liranın altında olan kesime yönelik inşa edilen daireler için ödenecek peşinat 10 bin liradan başlangıç gösteriyor. 

BAŞVURUDA ARANAN ŞARTLAR  

Daire almak isteyen emekliler ilgili bankaya başvuracak. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı evi olmayacak. İkinci olarak daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da var.  

Örnek hesaplama   

Örneğin;  Ankara  Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap 2. Bölge'den alt gelir grubu olarak ev almak isteyenler 1+1 daire almak isterse 83 bin 437 lira ödeyecek. 10 bin lira peşinat ödeyen geri kalanını 180 ay (15 yıl) vadeyle ödeyebilecek. Bunun aylık taksidi 408 lira.  Eğer 20 bin lira peşin ödenirse, 20 yıla kadar vade ve 264 liradan başlayan taksitle ev alınabilecek.  

55 BİN LİRADAN BAŞLIYOR 

pus