TOKİ'den 80 bin liradan başlayan fiyatlarla kurasız ev!

TOKİ'den 80 bin liradan başlayan fiyatlarla kurasız ev! TOKİ'den 80 bin liradan başlayan fiyatlarla kurasız ev!

TOKİ 35 ilde 5 bin 543 konutu 80 bin liradan başlayan fiyatlar ve 285 liradan başlayan taksitlerle satışa sundu...Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) 35 ilde dar ve orta gelirli vatandaş için konutlar satışa sundu. Toplam 5 bin 543 konut bu yıl sonuna kadar sahibini bulacak. Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, konutların fiyatları 80 bin TL, aylık taksit ödemeleri 285 TL'den başlıyor. 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, ağırlıklı motivasyonlarının, konut sahibi olamayacak vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu ifade ederek, son 3.5 yıldır yapılan konutların yüzde 95’inin, alt ve orta gelir grubu için yapılan sosyal konutlar olduğunu söyledi.

Kurasız satış

Başkan Turan,Türkiye’nin 35 ilinde 5 bin 543 konutu açık satış yöntemi ile satışa sunduklarını söyledi ve konutların kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacağını ifade etti. Vatandaşlar yıl sonuna kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabilecekler.

Turan, "İnsanımızın en temel gereksinimi olan barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla ülkemizin dört bir yanında yeni yerleşim alanları kuruyor ve onlarca konut projesini hayata geçiriyoruz. Üretim felsefemizin temelini dar ve orta gelirli vatandaşlarımıza dönük sosyal konut projelerimiz oluşturuyor. Piyasa koşullarında ev sahibi olması güç olan dar ve orta gelirli vatandaşlarımız için yıllardır dost eli yaklaşımıyla hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Amacımız hiç konut sahibi olmamış vatandaşlarımızı konut sahibi yapmak" ifadelerini kullandı.

Hiç evi olmayacak

En önemli şartlarının vatandaşların daha önce hiç konut sahibi olmaması olduğunu belirten Başkan Turan, "yrıca daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması ve 18 yaşını doldurmuş olması koşulları gerekiyor. Konutlarımızın bulunduğu illere göre yüzde 10, 20 ve 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile satılacak" dedi.

840 bin rakamına ulaştı

Başkan Turan sözlerini şöyle sürdürdü; "Son 14 yılda 822 bin konut üreten bir kurum haline geldik. 2016 yılında 65 bin konut ürettik, 2017 yılını ise 60 bin konutla kapattık. 2018 yılında da konut üretimlerimize hızla devam ediyoruz” dedi. 2018 yılı için yaklaşık 65-70 bin konut rakamını hedeflediklerini belirten Turan, “2023 yılı hedefimiz 1 milyon 200 bin konuta erişmek. İdarenin 1 milyon konut hedefi vardı, 2015’te bunu revize ettik, 1 milyon 200 bin konuta çıkardık. Şimdi geldiğimiz noktada yaklaşık 840 bin konut rakamına ulaştık yani önümüzde 6-7 yıl içerisinde inşallah hedeflediğimiz rakamı aşmış olacağız"

İstanbul'da kurayla

TOKİ, geçen aylarda İstanbul Silivri’deki 1356 konutu satışa çıkarmıştı. 1356 konuta 20 bin 639 başvuru gelmesi dar ve orta gelirli vatandaşın ulaşılabilir fiyatlı konuta talebini ortaya koyuyr. TOKİ’nin İstanbul’da Kayabaşı, Silivri ve Tuzla’da yeni konutları da önümüzdeki aylarda kurayla satışa sunması bekleniyor.