18 / 08 / 2022

TOKİ'nin Muğla'daki zeytinliği satışa çıkarmasına tepki!

TOKİ'nin Muğla'daki zeytinliği satışa çıkarmasına tepki!

Muğla Köyceğiz'deki bağlı Toparlar Mahallesi’nde yer alan yaklaşık 1 milyon 106 bin metrekarelik alanın açık artırma ile satışa sunulmasına köylülerden tepki geldi.Muğla Köyceğiz'deki bağlı Toparlar Mahallesi’nde yer alan yaklaşık 1 milyon 106 bin metrekarelik alanın açık artırma ile satışa sunulmasına köylülerden tepki geldi.

Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, haftanın ilk gününde Köyceğiz'i ziyaret etti. İlçe başkanı Hüseyin Erol ile beraber yaptıkları ziyaretlerde köylülerin tepkileriyle karşılaştıklarına dikkat çeken Girgin, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

TOKİ nin Muğla daki zeytinliği satışa çıkarmasına tepki!

Süleyman Girgin, "Arazileri bölgede yaşayan köylüler yıllardır ecrimisil ödeyip tarım ve zeytinlik, narenciye olarak kullanıyordu" dedi. Burada yaşayan köy sakinlerinin belirtilen ihale tutarlarını ödeyemeyeceklerini dile getiren Girgin de duruma tepkisini gösterdi.

"Vatandaşlarımızı mağdur eden ve hukuksuz olduğu açık olan söz konusu ihaleyi iptal etmeyi düşünüyor musunuz?" diye konuşan Girgin, konuyu Meclis’e götürdü ve yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. 

TOKİ nin Muğla daki zeytinliği satışa çıkarmasına tepki!

CHP Köyceğiz İlçe Başkanı Hüseyin Erol da konuyla ilgili konuştu. Erol, şunları kaydetti:

"Yörede yaşayan vatandaşımız, kardeşlerimiz mağdur. Yıllarca emek vererek alın teri dökerek birer cennete çevirdikleri zeytin bahçeleri, narenciye bahçeleri inşaat yapılmak için satılıyor. Oysa ki her biri birer cennet köşesi olan narenciye ve zeytin bahçeleri ve tarım arazileri sayesinde yöre halkı ailelerini geçindiriyor. Yöre halkının kullanıcısı olduğu bu araziler hem Köyceğiz’imizin doğal güzelliği ve hem de yöredeki ailelerin geçim kaynağı. İşte bu yüzden halkımızın yardım çağrısına yine sessiz kalmıyoruz. Ve diyoruz ki kardeşim yalnız değilsin."

TOKİ, Uşak'ta yer alan 98 bin metrekarelik 2 araziyi satıyor mu?