TOKİ'nin Sinop'taki denize nazır arsasına talep gelmedi

TOKİ'nin Sinop'taki denize nazır arsasına talep gelmedi

TOKİ, özel sektörü yatırıma teşvik etmek amacıyla, Karadeniz Bölgesi’nin doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen Sinop’taki 14 bin 896 metrekarelik otel arsası için 28 Aralık’ta teklifleri almakBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın turistik otel işletmecilerini "Neden Karadeniz’de, Doğu’da, Güneydoğu’da otel yapmıyorsunuz,
risk almıyorsunuz" şeklinde eleştirmesinin ardından harekete geçen Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), lüks otel yapımı şartıyla aralıkta satışa çıkardığı Sinop’taki, 15 dönümlük "denize nazır" arazisine, yeterli talep gelmedi. Bunun üzerine yeniden ihale düzenleyen idare, arsa için 26 Ocak’ta teklifleri alacak. İhalenin, yatırımcılara hazırlanma süresi verilmesi amacıyla yeniden yapıldığı belirtiliyor.  TOKİ, özel sektörü yatırıma teşvik etmek amacıyla, Karadeniz Bölgesi’nin doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen Sinop’taki 14 bin 896 metrekarelik otel arsası için 28 Aralık’ta teklifleri almak üzere ihale düzenlemişti. İhaleye yeterli teklif gelmemesi üzerine, idare, ihaleyi bu ay yenileme kararı aldı.  TOKİ’nin gazetelerde yer alan ihale ilanına göre, Sinop’un Ada Mahallesi’nde 33 ada, 233 parselde bulunan arsa "Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Modeli İle Yıldızlı Otel Yapılması İşi" ihalesi, yerli ve yabancı inşaat firmalarına ve bunların kendi aralarında ya da finans kuruluşlarıyla yapacakları ortak girişimlere açık olacak. İhale şartnamesi, bin lira bedel ile TOKİ’den edinilebilecek. Kongre turizmine uygun 4 veya 5 yıldızlı otel yapılması şartıyla, gelir paylaşımı yöntemi ile satılacak arsaya ilişkin ilk teklifler, 26 Ocak günü saat 15:00’de alınacak. Değerlendirme sonucu uygun görülecek istekliler, 2 Şubat günü saat 15:00’de yapılacak ikinci oturuma davet edilecek. Herhangi bir şartlı teklif kabul edilmeyecek. Arsada, "Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik" esaslarına uygun nitelikte, kongre turizmine uygun, 4 ya da 5 yıldızlı otel yapımı teklif edilebilecek.

İhaleye katılabilmek için isteklilerde, "son 15 yıl içinde kamu veya özel sektörde gerçekleştirdiği idarece kusursuz kabul edilen benzeri işlerle ilgili deneyimini gösteren belgeler" istenecek. İş deneyimi olarak istekliler, tek bir sözleşme kapsamında bitirdikleri en az 8 bin metrekare  komple bina, ticaret merkezleri, turistik tesisler, kültür eğlence ve dinlenme tesisleri vb, inşaatı deneyim belgesi, iş bitirme, iş yönetme ve iş denetleme ile belgelendirecekler. Toplam 300 yatak kapasiteli, kongre turizmine uygun otel yapılabilecek arsanın bedeli, 5 yılı ödemesiz, toplam 10 yılda eşit taksitler halinde tahsil edilecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile  TOKİ  arasında 12 Ocak 2007’de Karadeniz bölgesinde turizmin geliştirilmesi, kültürel ve doğal varlıkların turizme kazandırılması amacıyla imzalanan "Karadeniz Bölgesi Konaklama Tesisleri Yapım Protokolü" kapsamında TOKİ’ye devredilen otel arsası, "kamunun teşvik edici özelliği" göz önünde bulundurularak özel sektörün kullanımına açılıyor. Sinop’un Karadeniz’in önemli turizm merkezlerinden biri haline getirmek üzere başlatılan çalışmalar kapsamında, Sinop Havaalanı devreye sokularak, Sinop Limanı’nı uluslararası sefer yapan turist gemilerinin uğrak yeri haline getirilecek. Kalesi, tarihi hapishanesi, Roma Sarnıçları, Balatlar Kilisesi, tersanesi, tabyaları, doğal ve tarihi güzellikleri ile geniş bir turizm potansiyeli bulunan Sinop’un, Karadeniz’e komşu ülkelerle canlanan gemi seferleriyle yeni bir cazibe merkezi haline getirileceği kaydediliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile imzalanan söz konusu protokol uyarınca, TOKİ, Sinop, Samsun ve Ordu illerinde otel yapılmasına sağlayacak. Bu amaçla, 2007 yılında ihale düzenlenmiş, ama ihaleye yatırımcılar ilgi göstermediği için yatırım olmamıştı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Aralık’ta, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun, Bilkent Otel’de düzenlenen genel kurulunda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 81 ilinin tamamının birer turizm destinasyonu olduğunu belirterek, "Biz devlet olarak buralarda altyapıyı, hava alanlarıyla, yollarıyla yapmak zorundayız, yapıyoruz. Ancak bakıyorum ki ne Muş’ta ne Bitlis’te doğru dürüst bir otel yok. Yol ve havaalanı var, bir tane otel yok. Peki niçin böyle bir atılımın içine girmiyoruz Türkiye kalkındırılacaksa hep beraber atalım adımları. Oraya 4 yıldızlı otel yakışmaz mı, yakışır" diye konuşmuştu.
AA