TOKİ'ye eski evi getir, yenisini götür!

TOKİ'ye eski evi getir, yenisini götür! TOKİ'ye eski evi getir, yenisini götür!

TOKI İstanbul'da çürük evi alıp sağlamıyla değiştirecek.Başbakan deprem sorununa çözüm istedi  TOKİ  harekete geçti. TOKİ, Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla İstanbul'daki, depremde hasar gören binaları sağlamıyla değiştirmek için kolları sıvadı. Projeye göre TOKİ, binayı piyasa değerinden alıp, yenisini verecek. Fiyat farkı olursa da 13 yıl vadeyle ödenecek.

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, olası deprem riskine karşı İstanbullu'yu garanti altına alan tarihi projeye start verdi. Başbakan Erdoğan, İstanbul'un bir yandan köprüleri, okulları ve hastaneleri depreme karşı güçlendirilirken, diğer yandan da çürük evlerin sağlamıyla değiştirilmesi için Toplu Konut İdaresi'ne (TOKİ) talimat verdi. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da harekete geçerek, çalışmaları başlattı. Buna göre TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla yürütülecek olan Deprem Odaklı Dönüşüm ve Transfer Projesi kapsamında hasarlı konutlar vatandaştan gerçek bedeli üzerinden satın alınacak.

DEPREME DAYANIKLI

HASARLI konutların yerine Kayabaşı'nda depreme dayanıklı ve çağdaş konutlar inşa edecek. Hak sahipleri oluşabilecek fiyat farkını 13 yıl vadeyle devlete ödeyecek. Evi TOKİ'nin vereceği konuttan daha değerli olana ise üste para ödenecek. İstanbul'da hasarlı ve riskli evlerin depreme dayanıklı evlerle takas projesi 5 yılda tamamlanacak. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın hasarlı evlerinin değeri, Sermaye Piyasası Kurulu'nca yetkilendirilmiş uzmanlarca hesaplanacak. Değer hesabının ortaya çıkarılmasının ardından bu bedel, TOKİ'nin vereceği konutun değerinden düşülecek. Kalan tutar, 13 yıl vadeli taksitle ödenecek. Taksit ödemeleri, konut tesliminden sonra başlayacak. Borç faizi ise memur maaş zammına endekslenerek 6 ayda bir belirlenecek.

ÜSTE PARA ALINABİLECEK

EĞER vatandaşın hasarlı evinin değeri TOKİ konutundan daha fazlaysa, fiyat farkı vatandaşa 5 yılda ödenecek. Vatandaşa ödenecek fiyat farkı taksitlerine de memur maaş zammı oranınca faiz uygulanacak. Eğer taşınmaz, Bakanlar Kurulu'nca Afete Maruz Bölge ilan edilen alanda veya heyelan bölgesindeyse, değerlemeye konu bağımsız bölüme bağlı arsa payı ve yapı bedeli değerleme dışı bırakılacak. Bu durumda hasarlı konut sahibi, talep edeceği konut bedelinin tamamına borçlandırılacak.

Proje, tamamen Başbakan'ın fikri

PROJENİN tamamen Başbakan Erdoğan'ın talimatı ve düşüncesi olduğunu anlatan TOKİ Başkanı Bayraktar `Sayın Başbakan, `İstanbul'da deprem riski altında olan vatandaşlara bir şey yapmıyorsunuz. Bir an evvel bir şeyler yapın' diye talimat verdi' dedi. Proje kapsamında bayramdan sonra 15 gün ilana çıkacaklarını anlatan Bayraktar `Eğer talep çok olursa kura çekeceğiz ve öncelikle birinci derece deprem bölgelerindeki hasarlı evleri boşaltacağız. İstanbul'da çok büyük ve ciddi bir deprem atağı başlatmış oluyoruz' diye konuştu.

KAYABAŞI İLE SINIRLI DEĞİL

BAYRAKTAR konutunu veren vatandaşa TOKİ'nin yaptığı 40 bin konuttan ev vereceklerini belirtti. Uygulamanın İstanbul'daki diğer TOKİ projelerine de yaygınlaştırılacağını vurgulayan Bayraktar, vatandaşa evini en geç 24 ayda teslim edeceklerini söyledi.