Topbaş : "İstanbul artık tek merkezli olmayacak"

Topbaş :

Kadir Topbaş, İstanbul'un dünyayla yarışan ve değeri artan bir şehir haline geldiğini belirtti.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'un planlamasında kendine yeten yeni merkezler, yeni sistemler oluşturduklarını belirterek, "Temalı bölgeler oluşturmaya karar verdik. Yerlerini belirledik. Böylece İstanbul, dünyayla yarışan ve değeri artan bir şehir haline geliyor" dedi. Topbaş, İstanbul Konut İmar Plan Turizm Ulaşım Sanayi Ticaret ve Anonim Şirketi'nce (KİPTAŞ) İkitelli'de yaptırılan 360 dairelik "Masko Evleri"nin satış kampanyasının başlatılması amacıyla İBB'de gerçekleştirilen toplantıda yaptığı konuşmada, yerleşim anlamında şehirlerin bugün dünyada gelinen son nokta olduğunu belirtti. Kentlerdeki sıkıntıların temelinde gelişigüzel yapıların getirdiği sorunların olduğunu dile getiren Topbaş, ulaşım başta olmak üzere tüm problemlerin yönlendirme olmaması ve plansızlıktan kaynaklandığını ifade etti.

"Bir şehrin planı yoksa, yol haritası yoksa ve geleceğini bilmiyorsa varacağı yerin önemi yok" diyen Topbaş, yönetime geldiklerinde çevre düzeni ve planları çerçevesinde İstanbul'u planlı bir hale getirmeye çalıştıklarını anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanlığı yaptığı dönemde dar gelirlileri konut sahibi yapmak amacıyla KİPTAŞ'ın kurulduğunu anlatan Topbaş, marka haline gelen şirketi halka açacaklarını, kazandıklarını da ulaşıma aktaracaklarını söyledi. Göreve geldiğinde KİPTAŞ'ın 19 bin 800 civarında konut yaptığını dile getiren Topbaş, şunları söyledi: "Amacımız 50 bin konuta ulaşmak.  TOKİ  ile kent genelinde deprem bölgelerinde bazı çalışmalarımız var. İstanbul'da yeni merkezler, yeni sistemler oluşturuyoruz. Tek merkezli şehirlerden öte yeni merkezler oluşturuyoruz. Kendi içinde kendine yeten yerler. İstanbul ülke ölçeğinde. Planımız şöyle; Temalı Bölgeler. Dünya artık böyle. İşte efendim, finans merkezi olacak diye kalkıp Maslak'ta Merkez Bankası binası yaparsanız İstanbul finans merkezi olmaz. İstanbul'da temalı bölgeler oluşturmaya karar verdik. Yerlerini belirledik. Böylece İstanbul, dünyayla yarışan ve değeri artan bir şehir haline geliyor."

İkitelli projesi başından beri yanlış

İkitelli Projesi'nin başından bu yana yanlış bir proje olduğunu savunan Topbaş, ancak Küçükçekmece Belediye Başkanı ile bölgeyi nasıl daha iyi hale getirebilecekleri konusunda çalıştıklarını belirtti. Topbaş, konuşmasına şöyle devam etti: "İşyeri 17 binlerden 35 binlere varmış. Tamamı dolduğu zaman biz o yolları yapmazsak. 9 gidiş, 9 geliş düşünülürse 3 saatte o yol boşalır. Böyle bir şey olabilir mi? Böyle vahşi bir yerleşim ve sanayi düşünülür mü? Yapılmış maalesef. Oraya metroyu bu yıl sonu açıyoruz. Oradaki kooperatiflere şunu dedim. (Benden iyi kurtuldunuz. Zamanında ben olsaydım, metronun parasını sizin sanayi arsalarınıza giydiririm. Parayı sizden alırdım. Şimdi milletin parasını harcıyorum)."

135 metrekarelik daireler

Bugün tanıtımını yaptıkları 360 daireyi orta gelirliler için düşündüklerini anlatan Topbaş, 135 metrekarelik evlerin engellilere göre düzenlendiğini belirtti. Topbaş, daha sonra Murat Kara isimli bir vatandaşın ilk kaydını aldı. Fiyatları 178 bin YTL'den başlayan konutlar için başvurular 20 Haziran tarihine kadar İBB'ye yapılabilecek. Konutlara talebin fazla olması halinde 1 Temmuz Cuma günü kura çekimleri gerçekleştirilecek. Daireler, 18 ay sonra sahiplerine teslim edilecek.