Toprak Holding: TMSF, hukuksuz bir şekilde şirketlerimize el koydu

Toprak Holding: TMSF, hukuksuz bir şekilde şirketlerimize el koyduToprak Holding, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF) bugün Danıştayda yürütmeyi durdurma talebiyle devam eden davalara rağmen iki şirkete "hukuksuz bir şekilde" el koyduğunu iddia ettiToprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Toprak Grubuna ait Toprak Center binasının daha önce TMSF tarafından Çalık Grubuna çok düşük bir bedelle satıldığı iddia edilirken, "TMSF'nin bu haksız ve usulsüz satış işlemine karşı dava açılmasını önleyebilmek" için bugün itibariyle Toprak Center binasının sahibi olan Toprak İnşaat Ticaret ve Sanayii A.Ş'ye ve Toprak Grubunun ana şirketi olan Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'ye el koyduğu ifade edildi.

TMSF'nin bu suretle, bütün yatırımını sanayi tesislerine yapmış olan Toprak Grubunu adeta cezalandırdığı iddia edilen açıklamada, Türkiye'nin en büyük sanayicilerinden biri olan Toprak Ailesinin, TMSF'nin "servet transferi" niteliği taşıyan bu "haksız ve keyfi" uygulamalarına karşı Yüce Türk Yargısına sığınmaktan başka yapabileceği bir şey olmadığı ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Bir devlet kurumunun yaptığı bu haksızlıklara karşı hukuk mücadelesi vermekte olan Toprak Ailesi, son günlerde bir de aile içi talihsiz bir olayla uğraşmak zorunda kalmıştır. Üst üste gelen bu olaylar, bir aile için tam bir trajedidir.

TMSF, haksız, dayanaksız ve ilgisiz yeni alacak iddialarında bulunarak ve fahiş faizler ekleyerek Toprak Grubunun borcunu afaki olarak yükseltmekte ve buna dayanarak da Toprak Grubuna ait değerli taşınmazları TMSF'ye yakınlığıyla bilinen kişilere satmaya devam etmektedir. TMSF, Toprak Grubu'nun 132 milyon dolar daha borcu olduğunu iddia ederek, taşınmazlarımızı değerinin çok altına bir bedelle alelacele, hukuksuz bir şekilde Mart 2009 tarihinde itibaren ihale etmiş, son olarak bugün başta Danıştayda yürütmeyi durdurma talebiyle devam eden davalarımıza rağmen 2 şirketimize hukuksuz bir şekilde el koymuştur." TMSF'nin kendilerinden alacaklı olduğunu iddia ettiği 132 milyon dolarlık tutarın son yapılan Toprak Center ihalesinin ardından 30 milyon dolara düştüğü savunulan açıklamada, bu kalan tutar içinde 2 şirkete el konulmasının "manidar" olduğu ileri sürüldü.

"Toprak Grubu TMSF'ye borcunu fazlasıyla ödemiştir" denilen açıklamada, TMSF'nin grubun taşınmazlarını "hukuksuz bir şekilde yok pahasına satıp" son olarak 2 şirkete el koymasının sebebinin, "Ahmet Ertürk ve TMSF yöneticilerinin 153 milyon lira ekspertiz değeri olan Toprak Center Merkez binasının 88,2 milyon liraya Çalık Grubuna, 140 milyon lira ekspertiz değeri olan İstinye Aslanlı Köşk'ün metrekaresi 1,400 dolara 23,8 milyon liraya Remzi Gür'e, süren davalarımızı zorla geri çektirerek, değerinin çok altında bir bedelle Ahmet Ertürk'ün dostlarına satışının gerçekleştirilmesi" olduğu iddia edildi.

"YÜKÜMLÜLÜKLERİMİZİ FAZLASIYLA GERÇEKLEŞTİRDİK"

Toprak Holding'ten yapılan açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: "TMSF'nin 2 şirketimize el koymasının bir diğer amacıda Ahmet Ertürk ve TMSF yöneticileri aleyhine kısa süre önce 18 sene hapis talebiyle yaptığımız suç duyurularını geri çektirilmesinin sağlanmasıdır. Ancak Toprak Grubu TMSF'nin tehditlerine ve baskılarına boyun eğip davalarını geri çekmeyecek, hakkını Yüce Türk Yargısı'nda arayacaktır. TMSF ile imzalanan protokole göre 450 milyon dolar olarak belirlenen borcu, 480 milyon dolar olarak fazladan ödeyerek, TMSF'ye karşı yükümlülüklerimizi gerçekleştirdiğimiz için, tüm taşınmaz satışlarının iptalinin ve TMSF tarafından 2 şirketimize el koyma işleminin Yüce Türk Yargısı tarafından önümüzdeki süreçte karara bağlanacağından şüphe duymamaktayız.

TMSF'ye karşı yükümlülüklerimizi fazlasıyla gerçekleştirmemize rağmen, TMSF'nin Lice ve Sarıkamış dahil ülkemizin 6 bölgesindeki 23 sanayi tesisimiz ve yüzlerce taşınmazımız üzerindeki haciz ve ipotekleri kaldırmayarak, finansal kuruluşlardan kredi temin edip üretim faaliyetlerimizi devam etmesini engelleyip, Türk sanayisine, üretimine, ihracatına ve istihdamına darbe vurarak binlerce işçimizi, paydaşlarımızı ve Toprak Grubunu mağdur etmesinden dolayı TMSF aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde açtığımız 1 milyar 184 milyon liralık maddi tazminat davası devam etmektedir." (AA)