25 / 05 / 2022

Toprak'ın Libadiye arsası satışa çıktı

Toprak'ın Libadiye arsası satışa çıktı

Toprak Grubu'na ait olan ve İstanbul Anadolu Yakası'ndaki en değerli bölgelerden birinde yer alan Libadiye arsası satışa çıktı.
Daha önce de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılması planlanan, ancak Toprak Grubu'nun talebi üzerine satışı ertelenen arsanın büyüklüğü 73 bin 571 metrekare. Ticaret, turizm ve konut imarı bulunan arsanın satışını gazetelere verdikleri ilanlarla duyuran Toprak Grubu, arsanın ya tamamını satacak ya da hasılat paylaşımı modelini benimseyecek. Arsa, Koç Holding ve Soyak Göztepe konut alanının hemen yanında bulunuyor. 28 Eylül'de saat 15.00'te Çamlıca Libadiye Caddesi'ndeki Toprak Air'de gerçekleştirilecek olan ihaleye başvurmak için 27 Eylül'e kadar danışman firmalar Ak Yatırım ve P&D Gayrimenkul'e başvurarak İhale Katılım Formu almak gerekiyor.

ONAYLA KABUL
Ancak ihale ilanında ilginç bir not da göze çarpıyor. Buna göre, 'İhalede verilecek teklifler ancak gayrimenkul sahibinin onayıyla geçerlilik kazanacak.' Yani, gayrimenkul sahibinin onay vermediği kişi ya da kurumlar ihaleye giremeyecek. Gayrimenkulün sahibi Toprak Seniteri ve Turizm İşletmeleri Sanayi ve Ticaret AŞ olarak gözüküyor. Bu arada, ihalenin de direk arsa satışı veya yüzde 30 ön ödemeli hasılat paylaşımı modeliyle satılacağı ifade ediliyor.

TOPRAK Grubu'na ait Libadiye arsalarının satışı grup tarafından TMSF'ye sunulan taahüt üzerine ertelenmişti. Toprak Grubu, Çamlıca Libadiye'deki arsaları danışmanlık firması aracılığı ile ve en geç 28 Eylül'e kadar TMSF'nin takdir ettiği muhammen değer üzerinde bir bedelle arsa veya proje olarak satmayı taahhüt etmişti. TMSF'nin satışa çıkardığı en yüksek değerli gayrimenkul olan araziyle İngiliz gayrimenkul fonu Ottoman Finance Company'nin yakından ilgilendiği iddia edilmişti. Ayrıca biri Kuveytli diğeri Avrupalı iki yatırım fonunun daha arsaya talip olduğunu öne sürülmüştü. TMSF ihaleye çıkması halinde 282 milyon YTL'lik başlangıç değeri belirlemişti. Arsa, boğaza hakim konumu ve E-5'e ulaşım kolaylığı ile dikkat çekiyor.

(Sabah)