19 / 08 / 2022

Tunceli Halbori Gözeleri Millî Parkı'na otel yapılacak!

Tunceli Halbori Gözeleri Millî Parkı'na otel yapılacak!

Tunceli’de Aleviler için kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen ve Milli Park statüsünde olan Halbori Gözeleri Millî Parkı’na bungalov ev tipi otel işletmeciliği için ihale yapılacağı ileri sürüldü... Tunceli’de Aleviler için kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen ve Milli Park statüsünde olan Halbori Gözeleri Millî Parkı’na bungalov ev tipi otel yapılacağı öğrenildi. Duruma tepki gösteren yöre halkı ve çevre örgütleri, projenin kutsal mekanlara zarar vereceğine ve çevreye de etkilerin olacağına dikkat çekerek, projeden vazgeçilmesini talep etti. Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, Halbori Gözeleri’nin bir inanç merkezi olduğunu dile getirerek, “Bu proje Dersim’e yapacakları en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Dersim doğası için zulümdür. Dersim’i kimliksizleştirme projesedir” diye konuştu.

Cumhuriyet'ten Kayhan Ayhan'ın haberine göre; Tunceli’de yer alan Halbori Gözeleri doğal güzelliğiyle dikkatleri topluyor. Alevi yurttaşların kutsal mekanlarından biri olarak da kabul edilen Halvori, 2872 sayılı Millî Parklar Kanunu ile Millî Parklar Yönetmeliğine göre Halbori Gözeleri Millî Parkı ‘Mutlak Koruma Zonunda bulunuyor. 

Mutlak korunması gereken Halbori Gözeleri Millî Parkı’na Doğa koruma ve Millî Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Bungalow Ev Tip Otel işletmeciliği yapılması için resmî süreç başlatıldı. Önümüzdeki günlerde ihalesinin açılması beklenen projeye ise çevre örgütleri ve yöre halkıdan tepki geldi. 

Munzur Koruma Kurulu Sözcüsü Hasan Şen, “Bırakın Halvori’ye otel yapılmasını bunu aklından geçirmeleri bile kabul edilemez. Halbori Gözeleri’nin Dersim tarihinde çok önemli bir yeri var. Hiç bir Dersimli buraya bu projenin yapılmasını kabul etmez. Ama bunlar ara sıra böyle yoklayacaklar. Dersim’de sermayeye yer sağlamaya çalışıyorlar. Turizmi de bu işin yumuşak karnı olarak görüyorlar. Bu proje Dersim’e yapacakları en büyük kötülüklerden bir tanesidir. Dersim doğası için zulümdür” diye konuştu.

Muğla Alavara Koyu yapılaşmaya mı açılıyor?