Türk Akımı'nın inşaatı 2020'ye kadar bitecek!

Türk Akımı'nın inşaatı 2020'ye kadar bitecek!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'nde konuştu. Albayrak, Türk Akımı Projesi'nin 2020'ye kadar biteceği müjdesini verdi.
Atlantik Konseyi İstanbul Zirvesi'ne katılan, konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Halen 8 boru hattıyla olan uluslararası işbirliklerinin yanında, TANAP gelecek yıl bitecek. Türk Akımı Projesi'ni de 2020'ye kadar nasipse bitireceğiz" diye konuştu.


Doğu Akdeniz gazı için de çalışmaların sürdüğünü belirten Albayrak, "10'uncu boru hattını da yine bölge enerji arz güvenliği noktasında, özellikle Batı ve küresel anlamda, piyasaların güvenliği için çok çalışmaya devam edeceğiz" dedi. 


Bakan Albayrak, enerji sektöründe de trendlerin değiştiğini söyleyerek, şunları kaydetti: "Türkiye son 15 yıllık başarı hikayesiyle ortalama yüzde 5 büyüdü. OECD ülkeleri arasında elektrik talep artışında birinci ülke oldu. Türkiye, tüm bu gelişmeler ve yoğun yatırım ajandasıyla bölgeye en büyük katkıyı yaptı. Yeni dönemde de bu devam edecek. Türkiye'nin gaz piyasasının yanında sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) altyapısını da güçlendirmek için çok önemli adımlar attık. Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında, gaz depolama kapasitesini 2.7 milyar metreküpten 2023'ten önce 11 milyar metreküplere çıkaracağız. Sisteme günlük gaz basma kapasitesini 400 milyon metreküplere çıkaracağız.".
Takvim