Türk Kızılay Afrika'da ilk ofisini Senegal'de açıyor!

Türk Kızılay Afrika'da ilk ofisini Senegal'de açıyor!

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, Türk Kızılay'ın Afrika'daki ilk bölgesel ofisini Senegal'in başkenti Dakar'da açılacağını duyurdu...


Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu (IFRC) Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık; "Senegal ve Sahel bölgesindeki diğer ülkeleri de kapsayacak bir Türk Kızılay insani misyonu açmaya karar verdik" dedi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Türk Kızılay Afrika'da ilk bölge ofisinin Senegal'de açılacağı belirtildi. Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık;
"Bu anlaşmayla Senegal ve Sahel bölgesindeki diğer ülkeleri de kapsayacak bir Türk Kızılay insani misyonu açmaya karar verdik. Bu delegasyonumuz hem Senegal'e hem de Sahel dediğimiz bölgenin tamamına hitap edecek." şeklinde konuştu.

Türk Kızılay Afrika

Misyonun öncelikle Senegal'deki ulusal derneğin güçlendirilmesi, kapasitelerinin artırılmasına odaklanacağını değinen Kınık, "Bölgede sık sık yaşanan kuraklık, açlık krizi, çatışma gibi nedenlerden kaynaklanan göç meselelerinde, bölgedeki ulusal derneklere destek olmayı ve kapasitelerini artırmalarına yardımcı olmayı amaçlıyoruz." dedi.

Kınık, biri Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da, diğeri Dakar'da eşzamanlı iki bölgesel ofis açtıklarını, bu misyonların Doğu Afrika ve Sahraaltı Batı Afrika'yı kapsayacağını ifade etti.

Kızılay'ın Afrika'da Sudan, Güney Sudan ve Somali'de ülke ofisleri bulunduğunun altını çizen Kınık, yakın zamanda Kafkaslarda da Orta Asya'ya yönelik bölgesel ofis açacaklarını dile getirdi.

Türk Kızılay Afrika

İçişleri Bakanı'ndan Türk Kızılayına destek

Kınık'ı makamında kabul eden Senegal İçişleri Bakanı M. Aly Ngouille Ndiaye, Türkiye ile Senegal arasında kuvvetli ilişkiler bulunduğunu, ülkesindeki Türk girişimcileri desteklediklerini ifade etti.

Bölgede, zaman zaman kuraklık, açlık ve göç krizleri yaşandığını anımstaan Ndiaye, Kızılay'ın bu krizlerin aşılmasındaki rolünün farkında olduklarını belirtti.

Ndiaye, "Türk Kızılaya her türlü anlamda destek olacağız. Bölgede insani yardım konusunda ciddi bir ihtiyaç var." dedi.

Türk Kızılay, 2019 yılında dünya genelinde 71 ve Afrika'da 24 ülkede faaliyet gösterdi.

Türk Kızılay İdlib'de Acil Konaklama Evleri inşa edecek!