24 / 05 / 2022

Türk müteahhitleri 10 ayda 9.4 milyar dolarlık proje üstlendi!

Türk müteahhitleri 10 ayda 9.4 milyar dolarlık proje üstlendi!

Ekonomik krizin ardından toparlanma sürecine giren Türkiye'nin uluslararası müteahhitlik hizmetleri 9 milyar 472 milyon dolar tutarında 158 proje üstlendi.Küresel krizin ardından toparlanma sürecine giren Türkiye'nin uluslararası müteahhitlik hizmetleri üstlenimi, bu kez de salgın ve bölgesel krizlerin etkisiyle gerileme gösterdi.

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre; Ticaret Bakanlığı 2020 Ekim dönemi uluslararası müteahhitlik hizmeti bilgi notunu yayımladı. Buna göre, Ocak-Ekim 2020 döneminde Türk müteahhitler yurt dışında 9 milyar 472 milyon dolar tutarında 158 proje üstlendi. Bu seviye yıl sonunda da önceki yıllara kıyasla ciddi bir gerilemenin yaşadığını gösteriyor. Bir önceki yıl aynı dönemde 11,3 milyar dolarlık proje üstlenilmişti.

Ekim sonu itibariyle Türk müteahhitlerin 1972'den bu yana 127 ülkede üstlendiği işlerin toplam tutarı 412 milyar dolara, üstlenilen iş sayısı ise 10 bin 338'e ulaştı. Ticaret Bakanlıgı notunda, müteahhitlik hizmetlerinin yıllar itibariyle gelişimi şöyle özetlendi: "2005 yılında toplam üstlenilen proje bedelinde ilk defa 10 milyar doları aşan Türk müteahhitlik sektörü, 2006 yılından bu yana 20 milyar doların üzerinde bir performans sergiledi. 2012 ve 2013 yıllarında üstlenilen 31 milyar dolarlık proje bedeli bandı, ulaşılan en yüksek rakam olmuştu. 2016 ve 2017 yıllarında dünyada yaşanan siyasi ve ekonomik dalgalanmalar ile petrol fiyatlarının düşük seyrine rağmen sırasıyla 14 milyar ve 16,2 milyar dolar seviyelerinde yeni proje üstlenilmişti. 2018 yılında eğilim tekrar yükselişe geçmiş 21,2 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. 2019 yılında ise 19,1 milyar dolar deģerinde yeni proje üstlenilmişti."

Düşük petrol fiyatları ve küresel kriz etkileri nedeniyle uluslararası müteahhitlik alanında yavaşlama yaşanmıştı. Küresel krizin etkilerinin hafifiediği bir ortamda, salgınla küresel ekonomide yeniden başlayan yavaşlama süreci nedeniyle çok sayıda ülkede projeler ertelendi ya da iptal edildi.

Türkiye'nin yanı sıra diğer ülkelerin uluslararası müteahhitlik hizmetleri üstlenmesinde de düşüş bekleniyor. Salgın ve küresel ekonomik gelişmeler dışında, daha önce geleneksel pazarı durumundaki bazı ülkelerle yaşanan sorunların da iş üstlenimini olumsuz etkileyeceğine işaret ediliyor.

Ticaret Bakanlığı bilgi notunda, Türk müteahhitlerin üstlendiği işleri gerçekleştirmek için projenin gerçekleştirildiği ülkeye yoğun biçimde inşaat malzemesi ithalatı yaptıkları vurgulandı. Bu gelişmelerin katkısıyla, Türkiye'nin 2019 yılında 20,8 milyar dolar inşaat malzemesi ihracatı yaptığı hatırlatıldı.
 

Türk müteahhitleri için Ukrayna fırsatı!

Türk müteahhitleri Çinlilerle yarışıyor!