Türk müteahhitleri yurt dışında 370 milyar dolarlık iş yaptı!

Türk müteahhitleri yurt dışında 370 milyar dolarlık iş yaptı! Türk müteahhitleri yurt dışında 370 milyar dolarlık iş yaptı!

TMB Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlik firmalarının yurt dışında hayata geçirdikleri yatırımları anlattı. Yenigün, Türk müteahhitlerinin yurt dışında 370 milyar dolarlık iş yaptığını söyledi.


Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, Türk müteahhitlik firmalarının, yurt dışındaki projelerine değindi. Yenigün, Türk müteahhitlerinin 1972 yılından bu yana 120 ülkede yaklaşık 370 milyar dolar tutarında 10 bine yakın proje hayata geçirdiklerini söyledi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, TMB ve Güney Kore Müteahhitler Birliği (CAK) arasında Hilton İstanbul Maslak'ta mutabakat zaptı imzalandı. Yenigün, imza töreninde yaptığı konuşmada, taahhüt işlerinin yüzde 70'ini, yurt dışındaki işlerinin yüzde 90'ından fazlasını gerçekleştirmiş bir yapıya sahip olduğunu belirtti.

TMB üyelerinin, küresel faaliyetlerini sadece inşaat ve müteahhitlik alanında değil, inşaat malzemeleri üretimi, enerji, turizm, sağlık ve ulaşım sektörlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede yer aldığını söyleyen Yenigün,  bu alanlarda yatırımcı ve işletmeci olarak bulunduğunu söyledi.

1972'den beri 120 ülkede yaklaşık 370 milyar dolar tutarında 10 bine yakın proje gerçekleştirildiğini açıklayan Yenigün, "Bu yıl ağustos sonu itibarıyla firmalarımızın yurt dışında 11 milyar dolarlık iş üstlenmesi, yurt dışı müteahhitlik hizmetlerimizin yukarı yönlü ivme kazandığını göstermektedir. Türk inşaat firmaları, son dönemde potansiyel pazar olarak Sahraaltı Afrika, Hindistan ve Güney Asya bölgesini yakından takip etmektedir. Gerek bu bölgelerde gerek mevcut pazarlarımızda 3. ülkelerle iş birliği imkanları firmalarımızca değerlendirilmektedir. Artış ivmesi kazanan enerji fiyatlarının, hedef pazarlardaki fırsatların etkisi ile yıllık iş tutarımızın yıl sonu itibarıyla 20 milyar dolar düzeyine ulaşacağını öngörmekteyiz. Türkiye ve Güney Kore müteahhitlik firmaları, gerek Türkiye'de gerek üçüncü ülkelerde birçok projeyi birlikte hayata geçirmiş, ortak çalışma tecrübesine sahip olmuştur. Bugün birliklerimiz arasında imzalanan iş birliği mutabakat zaptı ile mevcut ortaklığımız ivme kazanarak devam edecektir." dedi.

''İnşaat sektöründe iş birliğimiz daha derin"

Güney Kore ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 60. yılını kutladıklarını hatırlatan Yenigün, "60 senedir ekonomi, siyasi, kültür ve savunma sanayi olmak başta olmak üzere her alanda iş birliğimizi geliştirdik. Bu alanların arasında inşaat ve altyapı sektöründe iş birliğimiz daha derin." dedi.

CAK Başkanı Joo Hyun Yoo ise konu ile ilgili olarak "Bugün iki kurum anlaşmaya imza atarak Güney Kore ve Türkiye'nin inşaat sektörü, 3. ülkelerdeki ortak projeleri gerçekleştirerek global piyasada iş birliği yapacak." açıklamasında bulundu.