Türk müteahhitleri Euro pazarına giriyor!

Türk müteahhitleri Euro pazarına giriyor!Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Leyla İlhan, bugünkü yazısında Türk müteahhitlerin gurbetçilere ev satmak için harekete geçtiğini anlattı. İlhan, konut satışlarının daha da artacağını ifade etti.


Körfez odaklı yabancıya yapılan konut satışları bu yıl haziran ayını saymazsak çok iyi gitmedi. İç pazarda büyük kentler de çok hareketli olmayınca gayrimenkul firmaları bu yaz yeni bir pazar için arayışlara girdi. Türk müteahhitlerinin bu yıl girmeyi düşündüğü yeni pazarı ise pek de yabancı olmadığımız euro bölgesi. Daha doğrusu euro bölgesindeki Türkler. Bunun için geçen yıldan tanıtıma başlayanlar var, ama esas bu yıl tanıtımda artan bir yoğunluk dikkat çekiyor. Beyoğlu’nda Polat Holding İştiraklerinden Piyalepaşa Gayrimenkul tarafından yapılan Piyalepaşa, Çalık Gayrimenkul ve Gap İnşaat tarafından hayata geçirilenTaksim 360, Cathay Gayrimenkul’ün Basın Ekpres ve Ataköy’da Nivo markasıyla hayata geçirdiği projeler ve Karden İnşaat’ın Self İstanbul projesi şimdilik Avrupa seferini başlatanlardan. Firmalar bu tanıtımlarla pazarı çeşitlendirme açısından önemli bir adımı atmış oldu. Türkiye’den konut alan yabancıya KDV indiriminin yurtdışında yaşayan Türkleri kapsaması, özellikle euronun TL karşısında 2 kata varan oranda değerlenmesi bu adımın başarılı olma ihtimalini artıracak gibi görünüyor. Ancak firmaların bir sonraki adımını yine bu test sürüşünün sonuçları belirleyecek.


Mevcut tablo bu görüntüyü verirken, pazarı çeşitlendirme atağını firmalarla da konuştum. Tanıtım çalışmalarına bir yıldan bu yana yapan Cathay Group Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Alper Tuğsuz, bu konuda satış yapabileceklerini düşündükleri kişilere acentelik vermeye başladıklarını söylüyor. Ayrıca Avrupa’da Almanya ya da İngiltere gibi merkezi bir noktada Cathay’ın bir yan şirketini açmayı planladıklarını açıkladı. “Böylece hem oradaki iş geliştirme olanaklarını araştıracağız hem de gurbetçilere satış işini koordine edecek bir ekip oluşturacağız” diyen Tuğsuz’un, bu pazara yönelik bir hedefi de buradaki fonlarla ortaklık kurmak. Ancak Tuğsuz, bu noktada Türkiye’nin mevcut AB politikasının düzelmesini önemli görüyor.


62 bin eurodan tanıtımlara başladı


Karden İnşaat da bu yıl gurbetçilere konut satmayı amaçlayanlardan. Bu amaçla Beylikdüzü – Bahçeşehir TEM bağlantı yolu bitişiğinde konumlandırdığı Self İstanbul projesinde 62 bin eurodan başlayan fiyatlarla gurbetçilere özel kampanya başlattı.Daha çok TV reklamları şeklinde ilerleyen kampanyayı ve sonuçlarını Karden İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Karadeniz’e sordum. İlk defa böyle bir kampanyaya başladıklarını söyleyen Karadeniz, “Özellikle yaz aylarında gurbetçiler Türkiye’ye geliyor. Amacımız havalimanından başlayarak onlarla bağlantı kurmak. Bu konuda bir ışık olduğunu düşünüyoruz. Euronun değerlenmesi ve İstanbul’da son dönemde konut fiyatlarının düşmesi gurbetçiler için bir avantaja dönüşmüş durumda. Bundan dolayı uzun vadede bir gelecek olduğunu düşünüyorum” diye cevap verdi.


Gurbetçilerin kira toplama problemi çözülüyor


Aslında markalı firmaların tanıtım çalışmalarından öncede gurbetçiler Türkiye’den gayrimekul alıyorlardı. Bir gün ülkelerine geri dönme ya da yatırım amaçlı aldıkları bu gayrimenkullerinde karşılarına en büyük problem olarak kiralarını alamamaları geliyor. Bu amaçla Ray Sigorta, Trink Kira Sigortası ile başlatarak kira gelirinin güvence altına alan bir çalışma başlattı. Ayrıca markalı şirketler de sattıkları gayrimenkullerin yönetimini yaparak yatırımcıların bu tarz sorunlar yaşamasını azaltmaya çalışıyor.Leyla İLHAN/Dünya