Türk yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor!

Türk yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor! Türk yapı sektörünün en iyi malzemesi seçiliyor!

2015’in en iyi yapı malzemesini belirleyecek olan yapı sektörünün en büyük ödülü “ALTIN ÇEKÜL “ YAPI ÜRÜN ÖDÜLÜ ”ne başvurmak için son hafta.

Yapı sektörünün en kapsamlı yapı ürün rehberi “Yapı Kataloğu”nu 42 yıldır yayımlayan Yapı-Endüstri Merkezi tarafından düzenlenen 23. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile Türk yapı sektörünün en iyi yapı malzemesi seçiliyor.  Yeni ürün ve teknolojileri desteklemek amacıyla verilen ödüller, Türkiye’nin ve bölgenin en büyük yapı buluşması 38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul açılış töreninde sahiplerini bulacak.

 

“Yapı Dünyasının Bilgi Merkezi” olarak 47 yıldır hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi tarafından 1991 yılından bu yana düzenlenen 23. kez verilecek olan Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” ile Türk yapı sektöründe yılın en iyi ürünü belirlenecek.

 

Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” yapı malzemesi alanında yeni teknoloji ve ürünleri destekleyerek sektörün gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bu amaçlar doğrultusunda Yapı-Endüstri Merkezi hizmetlerinden yapı malzemesi alanında sektörün vazgeçilmez başvuru kaynağı olan Yapı Kataloğu, Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” katılımcı firma ürünlerinin kullanımına açılıyor. Yapı sektöründe malzeme ve yeniliklere en hızlı şekilde ulaşmak isteyen profesyonellerin başvuru kaynağı, Yapı Kataloğu’nun basılı ve dijital platformlarında ödül alan firmaların ürünlerine de yer verilecek.

 

Türk yapı sektöründe faaliyet gösteren tüm yapı malzeme üreticisi firmalarının başvurabileceği ödüle aday olacak ürünlerde, öncelikle“yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması koşulu aranıyor. Ardından ürünler, üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık ve enerji tasarrufu sağlamaları, çevreye, sağlığa zararlı bir yönlerinin olmaması ve üretimde yerli kaynakların da kullanılması kriterlerine göre değerlendiriliyorlar.

 

Ödüle ürünlerini aday gösterecek firmaların, ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeleri, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosyayı ve ürünün örneğini, Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte en geç 27 Mart 2015, Cuma günü, saat 17.00’ye kadar Yapı-Endüstri Merkezi’ne teslim etmeleri gerekmektedir.

 

23. Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü”ne Katılım 

Başvuru Koşulları: Ödüle, Türkiye’de yapı malzemesi üreten her firma başvurabilir, bir firma birden çok ürününü aday gösterebilir.

 

Değerlendirme Ölçütleri:

1. Önerilen ürünün “yapı”da yer alması veya yapım sürecinde teknolojik gelişme sağlaması

2. Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde akılcılık sağlaması

3. Malzemenin üretiminde, yapılardaki uygulamasında ve binanın kullanım sürecinde enerji tasarrufu sağlaması

4. Üretim ve kullanım süresince çevreye ve sağlığa zararlı bir yönü olmaması

5. Üretimde yerli kaynakların ağırlıklı olarak kullanılması


Ödül Kategorileri:

a) Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” 2015

Nitelik: Belirlenen ölçütlere uygun en üst düzeyde sahip olan, en iyi yapı ürününe verilir.


b) Gümüş Çekül  “Yapı Ürün Ödülü” 2015

Nitelik: Katılan adaylar arasında son elemeye kalan ürünler arasından biri, teşvik/özendirme amacı ile ödülü almaya hak kazanır.

 

Başvuru ve Değerlendirme Süreci:

Firmaların 27 Mart 2015, Cuma günü, saat 17.00’ye kadar aday gösterecekleri ürün numunelerini; ürünlerin teknik niteliklerini belirleyen belgeler, ürünü tanıtan açıklamaları içeren dosya ve Altın Çekül “Yapı Ürün Ödülü” başvuru formu ile birlikte YEM’e teslim etmeleri gerekmektedir.

 

Belirlenen değerlendirme gününde ise firma yetkililerinin de hazır bulunması, kendilerine verilecek süre içinde aday gösterdikleri ürün ile ilgili kısa bir sunum yapmaları ve seçici kurul üyelerinin sorularını cevaplandırmaları gerekmektedir.

 

Jüri Üyeleri:

Yrd. Doç. Dr. Cem Altun (Yük. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi), Ali Bakova (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı, Ali Bakova Design), Prof. Dr. Hasan Şener (Yük. Müh. Mimar, İstanbul Teknik Üniversitesi),  Prof. Dr. Leyla Tanaçan (Yük. Mimar,  İstanbul Teknik Üniversitesi), Prof. Dr. Onuralp Yücel (İTÜ, Metalurji ve Malzeme Müh. Böl.)

 


Altın Çekül Yapı Ürün Ödülü Takvimi:

Duyuru: Şubat 2014

Son Başvuru ve Teslim Tarihi: 27 Mart 2015, Cuma günü, saat 17:00

Seçici Kurul Toplantısı: 3 Nisan 2015

Sonuçların Açıklanması: 38. Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul 2015 (21-25 Nisan 2015)

Ayrıntılı bilgi ve başvuru için: Yapı-Endüstri Merkezi 

Fulya Mah. Yeşilçimen Sok. No:12/430 34394 Fulya/ İstanbul 

Tel: 0212 266 70 70 - Faks: 0212 266 74 66 

www.yem.net/altincekul