TürkAkım projesinde yarı yol geçildi!

TürkAkım projesinde yarı yol geçildi!

TürkAkım'ın yılda 15,75 milyar metreküp Rus gazını Türkiye'ye taşıyacak olan 930 kilometrelik birinci hattının deniz kısmındaki 530 kilometresi inşa edildi.TürkAkım projesinin Türkiye'ye yılda 15,75 milyar metreküp Rus gazı taşıyacak 930 kilometre uzunluğundaki birinci hattının açık deniz kısmındaki 530 kilometrelik bölümünün inşa edilmesiyle projede yarı yol geçilmiş oldu.

 

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Türkiye'den bir grup basın mensubu, projeyi finanse eden ve işletmecisi olacak Rus doğalgaz şirketi Gazprom'un davetlisi olarak TürkAkım'ı besleyecek ana sahalardan biri olan ve "Rusya'nın doğalgaz başkenti" diye tanımlanan Novi Urengoy'a geldi. Buradaki doğalgaz üretim sahaları ve sondaj kuyularına yapılan ziyaretler sonrasında, şirket yetkilileri proje ve bölgeye ilişkin sunumlar yapıldı.

 

Yetkililerin verdiği açıklamaya göre, TürkAkım'ın yılda 15,75 milyar metreküp Rus gazını Türkiye'ye taşıyacak 930 kilometrelik birinci hattının deniz kısmındaki 530 kilometresi inşa edildi. Böylece Türkiye’nin bir yıllık doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılayacak olan ilk hattın yapımında yarı yol geçildi.

 

Bu hat üzerinden gaz arzının 2019 yılında başlaması planlanırken, TürkAkım'ın Avrupa'ya yılda 15,75 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak ikinci hattının ise Türkiye-Rusya münhasır ekonomik bölgesi sınırına kadar olan 224 kilometrelik kısmı döşendi.

 

Rusya'nın Anapa kıyısından Kıyıköy'e kadar uzanacak olan birinci hat, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) inşa edeceği boru hattı ile Lüleburgaz'a getirilecek.

 

Avrupa'nın kullanımı için ayrılan ikinci hattın kara kısmı ise BOTAŞ ve Gazprom'un ortak kuracağı bir şirket tarafından hayata geçirilecek ve bu hat İpsala üzerinden Avrupa'ya gidecek. TürkAkım'ın ikinci hattının izleyeceği güzergah şimdilik netleşmedi.

 

Halihazırda Ukrayna üzerinden Türkiye'ye Rus gazını taşıyan Batı Hattı'nı ikame edecek TürkAkım'ın, transit riski olmadan taşıma yapılacağı için Türkiye ve bölgenin enerji güvenliğine önemli bir katkı sunması bekleniyor.

 

Gazprom'un yüzde 100 iştiraki olan South Stream şirketi tarafından hayata geçirilen TürkAkım'ın finansmanı Gazprom tarafından sağlanıyor.