Türkiye ekonomisi için güneş görünüyor!

Türkiye ekonomisi için güneş görünüyor! Türkiye ekonomisi için güneş görünüyor!

PwC Danışmanlık Bölümü Başkanı Martin Scholich, ‘palazlanan ekonomiler’ arasındaki Türkiye’nin bir süre daha hata yapabileceğini söylerken, “Kimse Türkiye’nin üstünü çizmedi. Bulutların arasından güneş görünüyor” dedi.Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi Pricewaters-houseCoopers (PwC) Danışmanlık Bölümü Başkanı Martin Scholich, Bir süredir seçim atmosferinin etkisinde kalan Türkiye’de şu anda genel görünümün bulutlu olmakla beraber aradan güneşin göründüğünü söyledi. Türkiye’nin bugünden çok geleceğine baktıklarını söyleyen Scholich, “Müşterilerimiz Türkiye’den çok umutlular. Aslında kısa vadede endişeliler ama orta ve uzun vadede bulutların arasındaki güneşi görüyorlar” dedi. PwC’nin 2013’te yaptığı dünyanın en büyük 20 ekonomisine yönelik araştırmasında, Türkiye’nin 12. sırada yer alabileceği sonucunun çıktığını hatırlatan Scholich, “Evet, Türkiye gelecek vadeden umut veren bir ülke. Ama rakipleriniz durmuyor. Onlar da çok çalışıyor. Hızlı olan, daha çok çalışan öne geçecek. Yani yeriniz rezerve değil, Türkiye çok çalışmalı” dedi. 


EĞER BÜYÜK HATALAR YAPMAZSA


Türkiye’nin altyapı yatırımları açısından Hindistan’dan çok daha iyi bir durumda olduğunu kaydeden Scholich, şöyle konuştu: “Ayrıca çok iyi yetişen bir genç nüfus geliyor. Bunlar hem profesyonel hayatta Türkiye’ye avantaj sağlayacak, hem de iyi kazanıp, tüketen pazarı büyüten bir nesil olarak ekonomiyi destekleyecekler. Yeni açıklanan birçok büyük altyapı projesi var. Bu projeler yeni yatırımları çekecek hem de yeni istihdam yaratacak. Dolayısıyla şu andaki siyasi ortam nedeniyle eğer Türkiye büyük hatalar yapmazsa geleceği çok parlak.”


KİMSE TÜRKİYE’NİN ÜSTÜNÜ ÇİZMEDİ


Türkiye’ye içerden bakanların, dışardan bakanlara göre daha kötümser olduğunu gözlemlediğini söyleyen Scholich, şöyle devam etti: “Yabancı yatırımcılar şu sıralar belki bazı adımlarını beklemeye almış gibi görünebilirler. Ama ilgilerini kaybetmediler. Türkiye’nin büyüme performansı için de endişeli değiller. Türkiye için ‘palazlanan ekonomi’ tabiri kullanılıyor. Bu ilk etapta kimseyi rahatsız etmesin. Çünkü palazlanan ekonomi demek bir süre daha hatalar yapabilir, bunları düzeltme çabası içine girebilir. O yüzden daha çok çalışmaktan asla vazgeçmemeli. Hiç kimse henüz Türkiye’nin üstünü çizmedi.”


Daha çok Çinli gelecek


PwC Türkiye Başkanı Haluk Yalçın da, son dönemde özellikle Çinli şirketlerin Türkiye’ye ilgisinin arttığını belirterek, “Kısa süre önce birkaç büyük Çinli yatırımcının Türkiye’ye yatırım yaptıklarını gördük. Şu an gelip görüşenler de var. Çinlilerin cebi büyük önümüzdeki dönemde yatırım için gelen daha çok Çinli göreceğiz. Çünkü Türkiye onlar için Avrupa ve Afrika’nın bir nevi farklı bir kapısı gibi” diye konuştu.


3 yılda 3 kat büyüme hedefi


TÜRKİYE’nin geleceğine duydukları güvenin bir göstergesi olarak önümüzdeki 3 yılda Türkiye’de daha fazla yatırım yapacaklarını söyleyen Martin Scholich, “Şu anda Türkiye ofisimizde 1600 kişi çalışıyor. Ayrıca başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede çok sayıda Türk profesyonel çeşitli kademelerde yöneticilik yapıyor. Şu an 3 hizmet verdiğimiz 3 bin müşterimiz var. 3 yılda iş hacmimizi 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Çalışan sayımızı ise 10 yılda iki kat artırmayı planlıyoruz” dedi.