11 / 08 / 2022

Türkiye İhracat Merkezi ilk yurt dışı ofisini KKTC’de açtı!

Türkiye İhracat Merkezi ilk yurt dışı ofisini KKTC’de açtı!

TİM ilk yurt dışı ofisini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) açtı. KTSO Başkanı Candan Avunduk, TİM’in, KKTC ihracatının artırılması açısından da büyük bir milat ve şans olacağını düşünüyoruz” dedi...Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ilk yurt dışı ofisini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) açtı. KKTC Sanayi Odası'ndaki (KTSO) ofisin açılışına, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy'un, TİM ile KTSO'dan yetkililer, sanayiciler ve iş insanları katıldı.

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, açılışta konuşma yapan KTSO Başkanı Candan Avunduk, “KTSO Bünyesinde TİM KKTC Ofisi’nin Kurulması ve Kuzey Kıbrıs İhracatının Geliştirilmesine İlişkin Mutabakat Zaptı, Türkiye ihracatının gelişmesinde çok önemli bir payı olan TİM’in, KKTC ihracatının artırılması açısından da büyük bir milat ve şans olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmasında bölgedeki gelişmelerden de bahseden Candan Avunduk, “Türkiye´nin Doğu Akdeniz’de hidrokarbon aramaları çalışmalarının devam ettirilmesinin ve Türkiye’nin Libya ile imzalamış olduğu kıta sahanlığı anlaşmasının kritik bir öneme sahip olduğunu ifade etmek istiyoruz” dedi.


KKTC’NİN KALKINMASI ADIMI

TİM Başkanı İsmail Gülle, ofisin açılışının TİM ve KKTC için çok anlamlı olduğunu ifade etti. Daha fazla ölçülebilir bir ihracat için bu ofisin kurulduğunu belirten İsmail Gülle, KTSO ve TİM’in işbirliğinin bir nişanesi olacak ofisin, kesinlikle bir tabela ofisi olmayacağını, kendilerinin KKTC’nin kalkınması ve gelişmesi için çaba göstereceklerini vurguladı.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy da açılışı yapılan ofisin KKTC´nin ihracatının arttırılması için bir milat niteliğinde olduğuna dikkat çekti. TİM’in KKTC’ye hoş geldiğini, Kıbrıs Türk halkının buna çok ihtiyacı olduğunu söyleyen Bakan Hasan Taçoy, TİM’in KKTC’ye gelip yol göstermesinin ayrı bir şans olduğunu, bunu en iyi şekilde kullanmak niyetinde olduklarını belirtti.