Türkiye inşaat malzemeleri sanayi ihracatla büyüyecek!

Türkiye inşaat malzemeleri sanayi ihracatla büyüyecek!

Türkiye İMSAD'ın 2014'ün ilk Ekonomi Raporuna göre, Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılına "üretim ve ihracat artışı" ile girdi ve sektör bu yıl iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyüyecek...


Türkiye İMSAD'ın 2014'ün ilk Ekonomi Raporuna göre, Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılına "üretim ve ihracat artışı" ile girdi ve sektör bu yıl iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyüyecek.

 

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından düzenlenen "Yerel Seçimlerin Ardından Ekonomide Beklentiler" konulu toplantı, Ortaköy Feriye Lokantasında gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD üyelerinin katılımıyla yılda dört kez gerçekleştirilen ekonomi toplantısında, 2014 yılının ilk Ekonomi Raporu açıkladı. Rapora göre, Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılma "üretim ve ihracat artışı" ile girdi ve sektör bu yıl iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyüyecek. 


Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Yetişener'in açış konuşmasını yaptığı toplantıda, Nişantaşı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerem Alkin, Ekonomi Strateji Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ve CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa, sunum ve değerlendirmeleri ile yer aldılar. İnşaat ve inşaat malzemeleri sektörünün 2014 yılı gelişmeleri ve öngörülerinin paylaşıldığı toplantıda, CNN Türk Ekonomi Müdürü Emin Çapa "Türkiye'nin Ekonomik Dönüşümü" konulu bir sunum yaptı. 

Çapa, sunumunda "Türkiye'de kişi başma düşen milli geliri 2 bin dolarlardan 10 bin dolarlara yükselten ekonomik model, bundan sonraki süreçte 25-30 bin dolarlara çıkarabilir mi?" sorusunu, bir dizi konu başlığı altında irdeledi. 


Sektör yıla 'üretim ve ihracat artışı' ile girdi ABD'de inşaat ve konut sektörlerinde toparlanmanın sürdüğünü, AB ülkelerinde ise üç yılın arYeti$ener: Şimdi üretim ekseninde birle$me zamanı Toplantının acılısında, yerel seçimlerin ardından simdi Türkiye'de tüm kesimlerinin ekonomiye odaklanarak üretim ekseninde birleşme zamanı olduğunu belirten Türkiye İMSAD Başkanı Dündar Yetisener, "Demokrasi adına sevindirici olan yüksek bir katılımla gerçeklesen yerel seçimleri geride bıraktık. Seçilen tüm belediye başkanlarını ve yerel yöneticileri kutluyor, basarılar diliyorum, ülke olarak şimdiki gündemimiz ekonomi, üretim olmalı, yanı is ve as olmalıdır. Bizler sanayiciyiz. Bizim görevimiz, üretimimizi, istihdamımızı, yatırımlarımızı ve ihracatımızı artırmaktır. Tüm sosyal paydaşlarımızla birlikte ve butun enerjimizle bizler bunun için çalışıyoruz" dedi. Yetişener, sektörü ve ekonomiyi daha yukarı büyüklüklere taşıyabilmek için gereken yapısal reformların bir an önce gerçekleştirilmesi, beklenen yasa ve yönetmeliklerin ivedilikle hayata geçmesinin önemini vurguladı. Yetişener, sözlerini şöyle sürdürdü: "Rakamlara baktığımızda memnuniyetle görüyoruz l<i, Türkiye ekonomisi geçtiğimiz yılı yüzde 4 büyüme ile kapattı. 2014'te Türkiye ekonomisinin yüzde 4 oranmda büyüme hedefi var. Bilindiği üzere inşaat sektörü her zaman ekonomin üstünde büyür. Geçen yıl inşaata büyüme yüzde 7,1 oranında gerçekleşti. Bunda artan kamu yatırımlarının payı yüksek oldu. Bu yıl inşaatta iç pazarın büyüme hedefi yüzde 5'in üzerinde. Ayrıca özel sektör harcamalarındaki payın 2014'te, geçtiğimiz yıla göre daha fazla olması beklenmektedir." Pazar yüzde 5 büyüyecek, ihracat hedefi 25 milyar dolar Dündar Yetişener, 2014 yılı Ocak ve Şubat ayları verilerine göre, inşaat malzemeleri üretiminde ve ihracatında hızlı bir artış yaşandığını belirtti. Sektörün iç piyasa ile birlikte bu yıl ihracat ağırlıklı büyümeye devam edeceğini vurgulayan Yetişener, "Hep söylediğim gibi pergeli Türkiye'ye koyduğumuzda, 2-3 saat uçuşla varabileceğimiz tüm ülkeler bizim doğal pazarımız. 

Hedefimiz, onların da ötesine; Afrika'nın en ucundan, Asya'nm uzak ülkelerine kadar Türk inşat malzemelerini ulaştırmak, bu yıl 24-25 milyar dolarlık ihracat hedefimizi gerçekleştirmektir" diye konuştu. 

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre Şehircilik Bakanlığı işbirliğiyle "Enerji Verimliliği" ve "Güvenli Yapı" olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlayan iki büyük kampanya ile Türkiye İMSAD'ın bir ilki gerçekleştirdiğine dikkati çeken Dündar Yetişener, iki kampanyanın da kamu spotu olarak televizyon kanallarında yayınlanması için yapılan tüm hazırlık ve izin çalışmalarının tamamlandığını ve bu ay içinde yayınlanacağı müjdesini verdi. Yetişener, "kamu spotu olarak hazırlanan bu filmlerin, doğrudan hedefimiz ve görevimiz olan kamuoyunu bilinçlendirmeye hizmet ettiğine inanıyoruz" dedi. 


Üretim ve ihracatta artış, ithalatta gerileme var Ekonomi Strateji Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel de toplantıda, Türkiye İMSAD'm 2014 yılı ilk Ekonomi Raporu'nu paylaştı. "İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörü 2014 Yılı Gelişmeleri ve Beklentiler" raporuna göre, inşaat malzemeleri 12 alt sektöründe Ocak ayı sanayi büyümesi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 ve üzerinde gerçekleşti. 7 alt sektörde ise üretim artışı yüzde 20 ve üzerinde oldu. İnşaat malzemesi üretimdeki yaşanan bu ciddi artış, ihracatta da görüldü. Raporda yer alan verilere göre, bu yılın Ocak ayında inşaat malzemesi ihracatı 1,75 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayma göre yüzde 16,9 oranında artış gösterdi ve uzun bir süreden sonra aylık ihracat artışı iki haneli rakamlara ulaştı. Ocak ayında Türkiye'nin inşaat yıllık ihracatı 21,54 milyar dolara yükselerek, yıllık ihracat artışı yüzde 1,8 olarak gerçekleşti. 


Türkiye inşaat malzemeleri sanayi 2014 yılma "üretim ve ihracat artışı" ile girerken, sektörün yıl boyunca iç pazarla birlikte ihracat ağırlıklı büyümesi bekleniyor. 

Öte yandan 2013 yılında inşaat malzemeleri ithalatı bir önceki yıla göre yüzde 21,3 oranmda arttı ve 10,37 milyar dolara ulaştı. 2014 yılı Ocak ayında ise ithalat yüzde 7,4 oranında düştü ve 718 milyon dolara geriledi. Böylece inşaat malzemesi yıllık ithalatı 2014 Ocak ayı itibariyle 10,31 milyar dolar oldu. 


Dr. Can Gürlesel'in rapora dayanarak verdiği bilgiye göre, konut kredisi aylık ortalama faizi oranları 2013 yılını yüzde 0,98 seviyesinden kapatırken, 2014'te artış eğilimine girdi. 2014 Ocak ayında yüzde 1, Şubat'ta yüzde 1,04 seviyesine yükselen ortalama aylık konut kredisi faizi, Mart'ta da artışını sürdürdü ve 1,08 oranına ulaştı. Konut kredisi ortalama faiz artışının önümüzdeki aylarda sürmesi bekleniyor. Bununla birlikte konut satışları 2014'ün ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 oranında geriledi ve satılan konut satışı 170 bin 236 adet oldu. Yeni konutların fiyat artışlarında da yavaşlama dikkati çekti. Hürses Gazetesi