Türkiye'den ev alan eğitimli yabancıya daha ucuz konut!

Türkiye'den ev alan eğitimli yabancıya daha ucuz konut! Türkiye'den ev alan eğitimli yabancıya daha ucuz konut!

Dünya Gazetesi köşe yazarı olan Leyla İlhan, bugünkü yazısında bakanlık gündeminde olan eğitimli yabancı vatandaşların daha ucuza konut alması konusunu değerlendirdi. Yabancılara, Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 250 bin dolara gayrimenkul alıp vatandaş olma hakkı verilmesi bekleniyor.Türkiye bu yılın başında çıkardığı yasayla 1 milyon dolarlık ev alan yabancılara vatandaş­lık hakkı vermeye başladı. Ancak bu yasa çıktığından bu yana gayrimenkul firmaları tarafından vatandaşlık rakamı yüksek oldu­ğu için eleştiriliyordu. Ayrıca henüz kaç kişinin vatandaşlık amacıyla ev aldığını da bilmiyoruz. Ama yılsonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu verileri açıklayacak. Dolayısıyla 1 milyon doların sonuçlarını daha iyi göreceğiz. Fakat bu ara vatandaşlıkla ilgili olarak başka bir çalışmanın bakanlığın gündeminde olduğunu duydum. Bu da Türkiye’de ev alacak eğitimli yabancıya daha ucuza vatandaşlık verilmesi yönün- de. Daha çok Amerika’daki green kart gibi bir çalışma olması beklenen Turkuaz Kart sistemiyle Türkiye’den ev alacak mimar mü­hendis, doktor, bilim insanları ve sporcular gibi yabancılara vatandaşlık verilmesi planlanıyor. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü karşılamayı amaçlayan bu çalışma kapsamında bu kesime, Türkiye’den 1 milyon dolar yerine 250 bin dolar gibi rakamlara gayrimenkul alıp vatandaş olma hakkı verilmesi bekleniyor.


Dubai ve Cityscape 

Ev alan yabancıya vatandaşlık derken dünya gayrimenkul sektörü için iki önemli fuardan biri olan Dubai Cityscape 2017 fuarına değinmeden geçmek olmaz. 11-13 Eylül arasında yapılan Cityscape Fuarı’na son birkaç yıldır düzenli geliyorum. Bu yılın ise Katar’la yaşanan olaylardan dolayı özel bir önemi vardı. Acaba bu yaşananlar Türk firmalarına nasıl yansıyacaktı? Kafamdaki bu sorularla Dubai yolculuğuna başladım. Sorular fuar alanına gidip firmalarımızı görünceye kadar sürdü. Fuarı görünce korkularımın yersiz olduğunu fark ettim. Türk firmaları fuarın en iyi holünde hatta Dubai Emirliği’ne ait projelerinin sergilendiği salonda yer almıştı. Kafamdaki soru işaretlerine karşı böyle bir tablo görmek beni mutlu etti. Yani Dubai Emirliği’nin Türk firmalarına herhangi negatif tavrı olmamıştı. Fuara baktığım da bu yıl metrekare bazında büyüdüğünü gördüm. Ziyaretçi akını yine göze çarpıyordu. Ancak Türk firmalarının bu yıl fuara katılım oranı düşmüştü. Bu azalma sadece bu yıl gerçekleşen bir şey değil, 2 yıldır devam ediyor. Mesela 2015’te katılımcı sayı 60 iken, 2016’da 20’ye düştü. Bu yıl ise 13’e geldi. Hatta fuara bir sonraki katılımı teşvik etmek için Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de bu yıl fuarı ziyaret ederek Türk firmalarına devlet bazında destek vermeye çalıştı.


Niye gelmediler Fuar bu kadar etkinken, Türk firmaları neden azdı. Sektöre bu soruları sorduğumuzda bunun iki ülke arasındaki ilişkilerden kaynaklanmadığı söylendi. Asıl neden Türkiye gayrimenkul sektöründeki yavaşlamadan kaynaklanıyor. Yavaşlama nedeniyle daha az yeni proje çıkarıp, fuara daha az katılım gösterdiler. Ancak bu fuarı tek başına bir satış yeri olarak algılamak da doğru değil. Burası aynı zamanda ilişki kurma ve sürdürme yeri... Türk firmalarının sayısı azalırken, bu duru- mu fırsata çeviren firmalarımız da oldu. Fuarın katılımcıların- dan Garanti Koza ve Aremas gibi Türk şirketleri önceki yılllara gö­re bulundukları standları büyü­terek daha fazla dikkat çekmeyi hedeflediler. Cityscape Fuarı’yla ilgili olarak istatistik konuları­ na da değinmek istiyorum. Fuar da istatistikler de titizlikle ortaya konuluyor. Böylece her yıl düzenlenen fuar bir sonraki yıl fuara önemli bir veri tabanı oluşturuyor. Bu verilerde yaka kartlarıyla sağlanıyor. Üstünde adınız soyadınız gibi bilgilerin yer aldığı yaka kartında barkod kodunun yanı sıra ayrıca helograma benzeyen bir etiket yer alıyor. Bu akıllı yaka kartı sayesinde organizatör firma sizin tam olarak fuarda ne kadar zaman geçirdiğinizi hangi standlara baktığınızı ölçümleyebiliyor.Leyla İLHAN/Dünya