Türkiye’nin en değerli tatil yerlerinde ev fiyatları arttı!

Türkiye’nin en değerli tatil yerlerinde ev fiyatları arttı!

GABORAS,‘Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi’ raporunu açıkladı. Rapora göre Türkiye’nin en değerli tatil beldesi; Bozcaada oldu. Bölgede yazlık ev fiyatları metrekare bazında yaklaşık 11 -12 bin TL olarak seyrediyor.


Türkiye’nin en büyük gayrimenkul veri merkezine sahip gayrimenkul sektörünün teknoloji ve ticaret platformu GABORAS tarafından hazırlanan “Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi” bu değişimi ortaya çıkarıyor.

2019 yılına göre bu yılen fazla değer kazanan tatil beldelerinin de ortaya konulduğu çalışmada Türkiye’nin en değerli tatil beldesi olarak Çanakkale’ye bağlı Bozcaada öne çıkarken en fazla değer kazanan tatil beldesinin yüzde 32’lik fiyat artışıyla Antalya’nın Kemer ilçesi oluyor.

En değerli tatil beldeleri

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan ve son yıllarda tatilcilerin gözde tatil beldelerinden biri haline gelen Bozcaada, Türkiye’nin en değerli tatil beldesi oldu. 30 Haziran- 30 Eylül arası inşaat yasağı uygulanan ve çadır kurmanın da yasaklandığı Bozcaada’da ortalama satılık konut metrekare fiyatları 11 – 12 bin TL bandında seyrediyor.

Türkiye’nin en değerli tatil beldesi listesinde Bozcaada’yı Çeşme takip ediyor. Yazlıkçıların en çok rağbet ettiği Çeşme’de ise metrekare fiyatları yaklaşık 9 bin TL.

İstanbul’da yaşayıp, iş nedeniyle şehirden fazla uzaklaşamayanların yazlık almak için tercih ettiği yerlerden biri de Adalar. Türkiye’nin en değerli tatil beldeleri listesinde Adalar, 9 bin TL’lik ortalama metrekare fiyatıyla üçüncü sırada yerini alıyor. Adalar’ı, Bodrum, Kaş, Urla, Marmaris, Kemer, Datça ve Foça takip ediyor.

Değeri en çok artan yazlık bölgeler

GABORAS Türkiye Yaz Turizm Bölgeleri Konut Değer Endeksi sonuçlarında Covid 19 salgını sonrasında değerini en çok artıran tatil beldesi ise Antalya’nın Kemer ilçesi oldu. Yerli turistlerin olduğu kadar yabancı turistlerinde yazlık ev aldığı Kemer’de bir yıl içinde metrekare fiyatları yüzde 32 yükseldi. Onu yüzde 30’luk değer artışı ile Muğla’nın Marmaris ve Mersin’in Anamur ilçesi takip ediyor.

Yabancı turistlerin gözde yerlerinden Antalya’nın Alanya ilçesi ortalama yüzde 27 ile en çok değeri artan dördüncü tatil beldesi.

Muğla’nın önemli turistik ilçeleri arasında yer alan ve dünyaca bilinen Dalyan sınırları içerisinde yer alan Ortaca da yazlık evlerin metrekare fiyatlarının en çok arttığı tatil beldelerinden biri haline geldi. Bir yıl içinde Ortaca’da yazlık evlerin metrekare fiyatları yüzde 26 arttı. Ortaca’yı yüzde 25’lik değer artışıyla Antalya’nın Konyaaltı ilçesi izliyor.

GABORAS CEO’su Kurtuluş Altun,araştırma sonucu hakkında şu bilgileri paylaştı:

“Bu yıl değer artışının yüzde 25’in üzerine çıktığı toplam 6 tatil beldesi olduğunu görüyoruz. Üstelik pandemi tatil alışkanlıklarımızı geçici olarak değiştirmiyor. Yazlık ev yatırımları da bunu gösteriyor.Bu kalıcı bir değişim. Yazlık ev talebinin önümüzdeki dönemde de sürmesini bekliyoruz. Tatil bölgelerinde GABORAS Yerel Ağı’nı tamamladık. Özellikle, Avrupa’daki gurbetçilerimizin yatırım taleplerini hızlıca karşılıyoruz.”

“Müşterilerimizin taleplerini yerel ağımızla karşılıyoruz”

Gayrimenkul sektöründe yatırımcılarla bölgede bulunan en iyi emlak danışmanlarını GOS platformunda bir araya getirdiklerinden bahseden Altun, “Sadece gayrimenkul yatırımcısı değil, binlerce mülkü bünyesinde barındıran müşterilerimizin tüm gayrimenkul taleplerini GABORAS Market aracılığıyla her noktadaki emlak danışmanlarıyla buluşturuyoruz. Böylece tüm sektörün tüm aktörlerine uçtan uca güvenli gayrimenkul ticareti imkânı sağlıyoruz” diye konuştu. 

Turizmde 'butik otel ve yazlık ev' trendi!

Tatilciler yazlık ev kiralıyor!