Çukurova Balkon

Türkiye'nin `gay dostu' otelleri görücüye çıkacak

Türkiye'nin `gay dostu' otelleri görücüye çıkacak Türkiye'nin `gay dostu' otelleri görücüye çıkacak

Uluslararası Gay&Lezbiyen Seyahat Acentaları Birliği (International Gay & Lesbian Travel Association-IGLTA), Türkiye'deki otellerini incelemeye geliyor.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Türkiye'nin gay turizminden daha fazla pay alması için, başta İstanbul olmak üzere, Bodrum ve Kuşadası'ndaki `gay friendyl' (gay dostu) otellerin tanıtılacağı etkinlik, ekim ayında düzenlenecek. Dünyanın dört bir tarafından bin 200 seyahat acentesi, otel ve havayollarının üye olduğu IGLTA'nın yönetiminde etkin rol alan yaklaşık 30 seyahat acentesinin sahibi Türkiye'de yerinde inceleme yapacak. Galatasaray Holding iştiraklerinden Dertur'un Genel Müdürü Mustafa Kartopu, kendileri ile birlikte IGLTA'ya üye olan 14 kurumun olduğunu söyledi. Bu yıl IGLTA'nın Las Vegas'ta yapılan toplantısında Türkiye hakkında bilgi verdiğini belirten Kartopu, "IGLTA yönetimini Türkiye'ye davet ettik. Onlar da kabul etti. Ekimde, İstanbul, Bodrum ve Kuşadası'nı kapsayan 6 günlük bir turla gay dostu otelleri inceleyecekler" dedi. 2006 yılında sadece Amerika'da gay turizmi için 65 milyar dolar, Kanada'nın ise 6 milyar dolar harcama yaptığını belirten Kartopu, "Bu çok önemli bir potansiyel" dedi.

Müşterilerinin yüzde 90'ı Amerikalı, kalanı Arap

Gay turizmi denilince akla gelen acentelerden biri de Absolut Sultans. Dünyanın en büyük gay seyahat acentası İngiliz Alternative Holidays'in 2006 yılındaki Türkiye organizasyonunu yapan şirket, 20 farklı ülkeden yaklaşık bin gay'i İstanbul ve Bodrum'a getirmişti. Absolut Sultans yetkilisi, yılda 150-200 gay'i Türkiye'ye getirdiklerini, müşterilerinin yüzde 90'ını Amerikalılar, yüzde 10'unun ise zengin Araplardan oluştuğunu söyledi.

Gay tura Türkler alınmıyor

İsminin açıklanmasını istemeyen tur şirketlerinden biri de sadece yurtdışındaki gaylere özel tur organize ediyor. Türk gaylerin kabul edilmediği tura, Amerika, Güney Amerika ve Meksida'dan bile talep var. 27 Ağustos- 3 Eylül arasındaki turun fiyatı 865 eurodan başlıyor. İstanbul'da Lares Park'ta konaklayacak gay'ler, daha sonra Bodrum'a gidecek.

Aylin LÖLE / Akşam