Türkiye’nin ilk 3D binasının inşaatı başladı!

Türkiye’nin ilk 3D binasının inşaatı başladı!İBB iştirak şirketi İSTON, Türkiye'nin ilk 3D binasının inşaatına başladı. Binanın inşaatı tamamen yerli malzemelerle yapılacak. 


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB iştiraklerinden İSTON'un, Çamlıca'da inşaatına devam ettiği İBB Park ve Bahçeler Müdürlüğü Üsküdar Şeflik Ofisi'nin inşaat alanınıda inceleme gerçekleştirdi. Sözcü'de yer alan habere göre; İmamoğlu, tamamlandığı Türkiye'nin ilk 3D beton yazıcı teknolojisi kullanılarak yapılmış yapısı olacak binada inceleme gezisi yaptıktan sonra açıklamalarda bulundu. 

Türkiye’nin ilk 3D binasının inşaatı başladı!

Türkiye'de ilk olacak 

İSTON'un çalışmayı uzun süredir zamandır gerçekleştirdiğini söyleyen İmamoğlu, “Aslında bu teknolojik olarak çok yeni bir uygulamadan bahsediyoruz. Türkiye’de bir ilk. Çok kıymetli ve değerli. Bu sektörün içinden gelen birisi olarak böylesi bir pratiğin, böylesi hızlı bir imalat kabiliyetinin çok değerli olduğunu hissedebiliyorum. Belki burada 100 metrekarelik bir yapıyı konuşuyoruz ama bu işin önü çok açık. Ben bunu hissediyorum” dedi. İnşaat alanını şaşkın bir şekilde gezdiğini dile getiren İmamoğlu, “Çünkü neticede geleneksel bir takım uygulamaların içinde büyüdüm ve çok iş yaptım. Ama burada işin içerisinde robotik kol var. Ve bu mekanizmayı çalıştıran bir uygulama var. Arkada da buna yine beton imkanı sağlayan bir sistem var. Kalıp maliyeti, iş gücü maliyeti. Güvenlikle, iş güvenliğiyle ilgili birtakım tereddütlerin hemen hemen tümden bertaraf edildiği ya da tümden bunlardan tasarruf sağlandığı bir sistemle bir yapı imalatı” şeklinde konuştu.

“TALEPLER VAR”

Teknolojinin çok yeni olduğunu ve yapı sisteminin bir standarda sahip olmadığının da vurgulayan İmamoğlu, “Dolayısıyla belki de bundan bile tasarruflu hale gelebilecek bir süreç söz konusu. Yapının sağlamlığı, beton kalitesi C50-C60 seviyesinde. Şu anda bildiğimiz yapıların hiçbirinde böyle bir kıvam yok. Bu robotik kol, yazılım, bizim imalatımız. Yüzde yüz yerli bir anlayışla gidiyor arkadaşlarım. Beton bizim imalatımız ki muhtemelen bu betona ayrıca yurt içi ve yurt dışından talep gelecek. Görüşmeler ve talepler söz konusu” dedi.

“EKSTRA İZOLASYONA GEREK YOK”

Üretilen beton ve duvarın özellikleri konusunda da açıklama yapan İmamoğlu, “ Hem ses hem ısı izolasyonu açısından  çok soğuk coğrafyalarda bile uygulandığında ekstra bir izolasyona ihtiyaç duymadan bu yapı sistemiyle binayı bitirebiliyorsunuz. Kapı formları yine bu teknikle imal edilirken, mimari açıdan da estetik açıdan da belki de kusursuza yakın” ifadelerine yer verdi. 

15 GÜNDE TAMAMLANACAK 

Yeni teknoloji ile işlerin çok daha hızlı de bitirildiğini dile getiren Ekrem İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yapıyla ilgili öngörülen süre 15 gün. Bunu iki makineyle 7-8 güne dahi düşürebiliyorlar. Çok avantajlı. Yani özellikle işçilikler yüzde 15 sıkı bir maliyet farkı ortaya çıkıyor. Biraz daha toleranslar çalışıldığında bu daha da maliyetleri aşağı çekeceklerini görebiliyorum.”

Türkiye’nin ilk 3D binasının inşaatı başladı!

Yetkililerden bilgi aldı

İmamoğlu yaptığı açıklama sonrasında inşası süren binayı gezdi, robot kolların ördüğü duvarlarda inceleme gerçekleştirdi. Ziyaretin ardından İmamoğlu'na, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar, Başkan Danışmanları Ertan Yıldız, Murat Ongun, İSTON Genel Müdürü Ziya Gökmen Gökay da katıldı. Yüzde 100 Türk sermayeli İSTON tarafından üretilen Türkiye'de ilk beton yazdırabilen 3 boyutlu robotik yazıcı; 6 eksenli robotik kol, geliştirilen paletli yürüyen aksam ile mobil bir şekle sokuldu. İSTON tarafından yazıcıda kullanılan beton harcı inaş edilecek bir mobil beton santrali oluşturuldu. İstenilen şehir ve bölgede yerinde imalatla yapı inşası yapılabiliyor. Robotik yazıcının yazılım, eğitim, harç üretimi, malzeme dahil 1.5 milyon TL'ye mal oldu. AB fonlarından yaklaşık 400 bin TL teşvik alındı. 600 bin TL teşvik ise değerlendirme aşamasına geldi.

İBB'nin 3 boyutlu yazıcıyla inşa ettiği evlere yoğun ilgi!