11 / 12 / 2023

Türkler, konutta rotalarını Londra'ya çevirdi! Türklerin alımları yüzde 30-50 oranında arttı!

Türkler, konutta rotalarını Londra'ya çevirdi! Türklerin alımları yüzde 30-50 oranında arttı!

Türkiye’de yükselen konut fiyatlarının yanı sıra geri dönüş süreleri de uzayınca yatırımcıların rotası Londra’ya kaydı. Ağırlıkla Londra’dan yatırım amaçlı konut alan Türkler, Hong Kong ve Çinlilerin ardından en fazla alım yapanlar arasında 3’üncü sıraya yerleşti. Ekonomimcom'dan Leyla İlhan'ın haberine göre; tamamen öz kaynak kullanımı yapan şirketlerinin, kredi almadan varlığını sürdürdüğünü aktaran Gary Ennis, Türklerin Londra ağırlıklı yükselen alımlarını işaret etti. 

İngiltere’de gayrimenkul yatırımı açısından Barratt London’a en büyük talebin Hong Kong, ABD, Çin ve Hindistan'dan geldiğine vurgu yapan Ennis, söz konusu açıklamasında "Türk alıcıların ilgisi ise son yıllarda yüzde 30-50 oranında arttı. Türkler Hong Kong ve Çin’in ardından 3’üncü sırada. Türk yatırımcılar özellikle İngiltere gayrimenkul piyasasındaki en iyi yatırım fırsatlarını ve en uygun geri ödeme koşullarına sahip konutları bulmak konusunda son derece tecrübeli" ifadelerini kullandı. 

Türkler, konutta rotalarını Londra ya çevirdi! Türklerin alımları yüzde 30-50 oranında arttı!

Alımların yüzde 70'inin yatırım yani kiralama, yüzde 30’unun kendileri veya çocuklar için olduğunu dile getiren Ennis, Türklerin yüzde 90 oranında başkent Londra’ya yöneldiğinin altını çizdi. 

Ennis, konu ile ilgili "Ayrıca Manchester, Liverpool gibi şehirler de tercih edilenler arasında. Ancak Türkler; Londra'nın güvenilir bir yatırım piyasası olması, şehrin kentsel dönüşüm alanlarında konut fiyatlarının düşük, sermaye artışı ve kira getirisinin yüksek olması gibi nedenlerle Londra’yı cazip bir konum olarak görüyorlar" açıklamasında bulundu. 

Ayrıca eğitim amaçlı İngiltere’de yaşama ihtiyacının da ön planda olduğunu dile getiren Ennis, "Dünyanın en iyi üniversitelerine ve eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Londra’da ev sahibi olmak finansal açıdan sıkça tercih ediliyor" diye konuştu. 

Ennis, şehir merkezindeki kiraların pahalı, konutların da standartlardan düşük olması gibi etkenlerin, özellikle Kuzey Londra'nın bazı bölgelerinin, Türk yatırımcılar ve yabancı uyruklu vatandaşlar tarafından yıllardır popüler bir merkez olma özelliğini koruduğuna dikkat çekti. 

Türkler, konutta rotalarını Londra ya çevirdi! Türklerin alımları yüzde 30-50 oranında arttı!

Unique London adıyla kurduğu şirketle Barratt London adına Türklere Londra’da konut satışı gerçekleştiren Arzu Uygun, 2022'de şirketin en fazla satış yapan acentesi seçilirken; Uygun, aynı zamanda bir kişiye birden fazla konut satmasıyla da ismini ön plana çıkardı. 

Londra'da alım için son yıllarda gelişme kaydeden banliyö alanlarına dikkat çeken Barratt London Uluslararası Satış ve Pazarlama Direktörü Stuart Leslie, Londra emlak piyasasının son 20 senede büyük oranda değiştiğini belirtti ve "Özellikle 2012 Yaz Olimpiyatları’yla birlikte Doğu Londra'da geniş çaplı bir inşaat ve dönüşüm süreci başladı. Ayrıca bölgede önemli bir nüfus artışı yaşandı" ifadelerine yer verdi. 

Açıklamasında "Londra'nın önümüzdeki 20-25 yıl içinde nasıl gelişeceğine dair kapsayıcı bir çerçeve sunan Londra Planı’nın şehrin gelişimi üzerinde önemli bir etkisi oldu. Mart 2021'de yayınlanan planda öncelikle 47 "fırsat alanı" belirlendi" şeklinde konuşan Stuart Leslie, plana ayrıca senede 52 bin yeni konut inşa etme hedefi konduğunu belirtti. 

Türkler, konutta rotalarını Londra ya çevirdi! Türklerin alımları yüzde 30-50 oranında arttı!

Londra banliyölerinin, daha fazla alan ve daha iyi yaşam kalitesi arayışıyla şehir merkezinden uzaklaşmaya istekli insanlarla geliştiğini de dile getiren Stuart Leslie, "Acton, Wembley, Harrow, Mill Hill ve East Ham gibi bölgelerdeki canlanmayla birlikte, önümüzdeki on yıl içinde şehrin dış bölgelerinde fiyatların artması bekleniyor" açıklamasında bulundu. 

Londra’daki projelerinde fiyatların 360 bin Pound’tan başlayıp 1 milyona kadar yükseldiğinin altını çizen Leslie, Barratt London'ın birçok mülkü için yeni ev sahiplerinin güvenliğini sağlamak  için kira garantisi programı sunduğuna da vurgu yaptı. 

Açıklamasında "Örneğin Barratt London evlerinde Hendon Waterside’da kira getirilerinin yüzde 4,8'e kadar yükseleceği ve önümüzdeki beş yılda yüzde 18 büyüyeceği tahmin ediliyor" bilgilerini paylaşan Leslie, Barratt London’ın yeni evlerinin modern iyileştirmelerle benzer büyüklükteki Victoria döneminden kalan bir binaya göre yüzde 65 oranında daha enerji hesaplı olduğunu da aktardı. 

Emlak Konut GYO Yenişehir Evleri kura çekilişi ne zaman yapılacak? Emlak Konut THY Yenişehir Evleri'nde son dakika!

Altın rekora koşuyor! Gram altın atağa geçti! Çeyrek altın uçtu! 5 Haziran 2023 canlı altın fiyatları

SSK, Bağ-Kur prim eşitlemesi nasıl olacak? Erken emekli olmak isteyenler şimdi kontrol edin! Tek tek açıklandı! 

Geri Dön