Türkler, markalı konut projeleri ihraç ediyor!

Türkler, markalı konut projeleri ihraç ediyor!

Türkiye'de gayrimenkul sektörü son dönemde o kadar hızlı gelişti ki, yükselen trend haline gelen 'markalı projeleri' ihraç etme noktasına geldik

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Yıllardır yurtdışında taahhüt projeleri ve inşaatçı kimliğiyle ön plana çıkan Türk şirketleri, bu süreçte proje geliştirmeye ve yatırımcı olarak Avrupa'ya açılmaya başladı.

Aralarında Mesa Mesken, Ağaoğlu, Büyükhanlı GYO'nun da bulunduğu firmalar Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde konut projesi üretme kararı aldı.

Bunlardan en geniş kapsamlısı. Büyükhanlı GYO'nun Romanya'nın başkenti Bükreş'te inşa ettiği Cosmopolis adlı proje. (300 milyon Euro'luk yatırımla, ülkenin en büyük kentsel dönüşüm projesine imza atan Büyükhanlı GYO, Romanya'da kurduğu Opus Land Development adlı şirketle 6 bin konut üretmeye soyundu. Projenin ilk etabının teslimleri bile tamamlandı. Şirket, 586 dairelik ilk etabında konut fiyatlarının 38 bin ile 150 bin Euro arasında değiştiği projenin tamamından 1.7 milyar Euro'luk gelir elde etmeyi planlıyor.

GÖKDELEN YAPACAK

Avrupa'daki en büyük yatırımlardan birini de Ağaoğlu hayata geçirecek. İngiltere'nin başkenti Londra'nın finans merkezlerinden Canary Wharf ta bir arsa alan şirket, arsa hariç 189 milyon Pound (489.5 milyon TL) yatırımla 157 ve 122 metre uzunluğunda iki kule inşa edecek. Projede 5 yıldızlı bir otel ve 371 rezidans yer alacak. Rezidansların büyüklükleri 71 ile 231 metrekare arasında değişecek.
Habertürk/Menekşe Ataselim

pus