28 / 06 / 2022

Tuzla Tepeören imar kararlarına yargıdan iptal kararı!

Tuzla Tepeören imar kararlarına yargıdan iptal kararı!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Tuzla Tepeören'de, 240 dönüm arazi için alınan yapılaşma kararı yargı tarafından iptal edildi.CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığının, İstanbul Tuzla Tepeörende, 240 dönüm arazinin yapılaşmaya açılmasını hedefleyen plan değişikliğinin yargı tarafından iptal edildiğini açıkladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre; konuyla ilgili açıklama yapan Tekin, “Orman ve kırsal alan sınırlarının bitişiğinde yer alan, ekolojik açıdan oldukça önemli değerlere sahip ve yapılaşmanın olmadığı bir alana kimseye danışmadan oto galericilerin yer alacağı bir mekan yapmak demek; o kente ihanet etmek demektir. Şayet bu plan değişikliğine yargı dur dememiş olsaydı, İstanbul’un anayasası olarak bilinen Çevre Düzeni Planı’nı bir kez daha ayaklar altına alınmış olacaktı” dedi.

Tuzla Tepeören imar kararlarına yargıdan iptal kararı!

"BAKANLIĞI UYARIYORUZ"

Tekin açıklamasında şunları söyledi:

“Ömerli Uzun Mesafe Koruma Kuşağı içerisinde yer alan arazinin söz konusu planının iptali için önceki dönem Meclis üyesi arkadaşlarım, Hakkı Sağlam ve İbrahim Doğan tarafından yargıya taşınmıştı. Formula 1 Pisti ile Okan Üniversitesi’nin yakınındaki 239 bin metrekare büyüklüğündeki arazinin ticaret alanına çevrilmesine engel olmaları, yargının dur demesi bizleri fazlasıyla memnun etmiştir"

Mücadeleye her daim devam edeceklerini söyleyen Tekin, “Yeşil alanlar, halka ait olan varlıklardır. Kanunlarımıza ve mahkeme kararlarına aykırı bir biçimde ve fütursuzca yapılan bu türde imar değişiklikleri ile ülkemize çok büyük zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

“Uzun zamandır Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığını, İstanbul’a ihanet edecek politikalarından hızlı bir şekilde vazgeçmeleri konusunda uyarıyoruz" diyen Tekin, "İmar planı yapma ve onaylama yetkisi bulunan kurumların görevi, bu yetkilerini halktan yana ve güvenli çevrelerde, eşit imkânlara sahip daha yaşanabilir kentler haline getirmekten yana kullanmalıyken, bunun aksine hukuka ve kurallara aykırı sadece beton lobilerin talepleri doğrultusunda hazırlanan imar planı değişikliklerine karşı hukuki mücadelemize devam edeceğimizi kamuoyuna bildiriyorum.”

Tuzla Tepeören Mahallesi'nin imar planları değişti!