26 / 06 / 2022

Çatısına kaçak inşaat yapılan Akmerkez mührü 2 kez söktü

Çatısına kaçak inşaat yapılan Akmerkez mührü 2 kez söktü

Çatıdaki kaçak inşaat yüzünden mühürlenen Akmerkez, mührü 2 kez söktüİstanbul'un en prestijli alışveriş merkezlerinden Etiler'deki Akmerkez'in çatısında, kaçak kafetarya ve dükkânlar yapıldığını geçen Mayıs ayında gündeme getiren SABAH, bir skandalı daha ortaya çıkardı. Beşiktaş Belediyesi tamir ruhsatıyla yapılan ve bazı reklam panolarıyla kamufle edilen kaçak inşaatla ilgili önce tutanak tuttu. Ardından Akmerkez yönetimi gereğini yerine getirmeyince burayı mühürledi. Ancak belediyenin mühürlemesine rağmen Akmerkez yönetimi mührü sökerek inşaata devam etti. İki kez tekrarlanan bu olayın ardından bu kez İstanbul Büyükşehir Belediyesi de, İmar Kanunu'na aykırılıktan dolayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'KAMU DAVASI GEREKİYOR'
Suç duyurusunda şöyle denildi: "Başkanlığımız elemanlarınca yapılan tetkikte, bina dışında reklam panolarının bulunduğu iskelede söküm işleminin devam ettiği bina içinde taban karolarının değiştirildiği, kat tavanlarında metal güçlendirmelerin kaynak yapılarak desteklendiği ve imalata yönelik inşai faaliyet tespit edilmiştir. Bu çerçevede 16 Ağustos'ta tutanak tanzim edilmiştir. Beşiktaş Belediyesi'nin 8 Mayıs'ta tuttuğu yapı tatil tutanağı ile mühürlenen alanda 2'nci kez mühür fekkedilerek (sökülerek) inşaatın devam edilmesi nedeniyle, Akmerkez Gayrimenkul Yatırım A.Ş hakkında şikâyet etmek mecburiyeti hasıl olmuştur. Şüpheliler hakkında kamu davası açılması gerekmektedir."

'Belediye, tutanakla sorumluluktan kaçıyor'
BELEDİYE yetkililerinin, ileride oluşabilecek hukuki sorumluluktan kurtulmak için tutanak tutmakla yetindiklerini savunan İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe şöyle dedi: "Tamir ruhsatı, mevcut yerde bozulan boyalar, iç mekândaki düzenlemelerle ilgilidir. Yeni bir tadilat projesi düzenlenip ruhsat alınması gerekiyor. Tutanak tamamen yetkililerin kendilerini hukuki mahkûmiyetten kurtarmak telaşı. Belediye encümeni küçük bir para cezası yazar. Kaçak inşaatı yapanlar da küçük cezalarla kurtuluyor."
Erhan Öztürk/Sabah