11 / 08 / 2022

Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi Amasya'da başladı!

Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi Amasya'da başladı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi'nin pilot uygulaması Amasya'da başladı.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; pilot uygulamanın tanıtımı Vali Mustafa Masatlı başkanlığında  gerçekleşen toplantı ile yapıldı.

Amasya Valiliğinde düzenlenen toplantıda konuşan Vali Masatlı, Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan bu projede, Amasya'nın pilot il olarak seçilmesinden dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teşekkür etti.

Projenin, gayrimenkul piyasası için çok önemli olduğunu söyleyen Masatlı, "Ülkemizdeki gayrimenkul varlıklarının detaylı analizini yapacak bu proje, konut stokumuzun belirlenmesi, çok boyutlu kadastroya geçiş, kentsel dönüşüm çalışmaları için veri sağlaması, doğal afetler sonrasında taşınmaz ve kullanıcı bilgilerine hızlı ulaşım ve yapılaşmaya yönelik yasal ve fiili durum farklılıklarının tespit edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

Projenin sonuçlanmasıyla, vatandaşların sahip oldukları ya da satın almak istedikleri gayrimenkulün emlak değeri, yapım tarihi, depreme dayanıklılık durumu gibi birçok bilgiye de tek elden erişim sağlayabileceğini anlatan Masatlı, şu açıklamalarda bulundu:

"Bu projenin uygulanması için pilot il olarak Amasya'mızın seçilmesi oldukça önemlidir. Biz de devletimizin ilimize duyduğu güvene layık olmak adına şu an Amasya merkez ilçemizde 17 mahalle bazında tamamlanan çalışmaları kısa süre içinde bitirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda desteğine ihtiyaç duyulan tüm kamu kurumları da üzerlerine düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getireceklelerdir."

Üç Boyutlu Kadastro ve Gayrimenkul Değerleme Projesi Amasya da başladı!

Konuşmaların sonrasında, İl Kadastro Müdürü Fazlı Elçi tarafından projenin detaylarına ilişkin bilgiler paylaşılarak, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Toplantıya, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve Müze Müdürlüğünden yetkililer katılım sağladı.

Tapuda üç boyutlu uygulama geliyor!