19 / 08 / 2022

Üçağız Yarımadası'ndaki kaçak villa için yıkım kararı alındı!

Üçağız Yarımadası'ndaki kaçak villa için yıkım kararı alındı!

Antalya'nın Üçağız Yarımadası'nda, bir İngiliz tarafından İmar Barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alınıp inşa edilen kaçak villa için yıkım kararı alındı. Antalya'nın Demre ilçesine bağlı 'Kekova' olarak da bilinen bölgedeki Üçağız Yarımadası'nda, İngiliz Cloudya Jamey Hankes'in 10 yıl önce satın aldığı kaçak yapının yerine inşa ettiği villa için yıkım kararı alındı. Ntv'de yer alan habere göre; villanın yıkımı Demre Belediyesi tarafından yapılacak. 

Demre'de bulunan, tarihi ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Kekova'nın karşısındaki Üçağız Yarımadası'nda, 1'inci Derecede Doğal Sit Alanı'nda kaçak yapıldığı öne sürülen villa, Üçağız Mahallesi'nden bazı vatandaşlar tarafından CİMER, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Demre Kaymakamlığı ve Demre Belediyesi'ne şikayetçi edildi. Şikayette, 'Ziyat Koyu' olarak da adlandırılan denize sıfır mevkideki villanın Türk ortağı da bulunan İngiliz Cloudya Jamey Hankes'e ait Eighty Five Ninety Five İnşaat Emlak Tur. ve Tic. Ltd. Şti. adlı şirketin olduğu bildirildi.

Şikayet sonrası işlemleri başlatan Demre Belediyesi, inşaatın Yapı Kayıt Belgesi olması nedeniyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne başvurdu. Başvuru, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce yapılan incelemeler sonucunda villanın Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi ve 1'inci Derecede Doğal Sit Alanı'nda olması, aynı zamanda Kıyı Kanunu'na aykırı bulunması nedeniyle Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'na gönderildi. Komisyon incelemesinde, bu hususları dikkate alarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan görüş istedi.

Suç duyurusunda bulunuldu 

Bakanlığa bağlı birimler tarafından yapılan inceleme sonrasında villanın Yapı Kayıt Belgesi'nin iptal edilmesine yönelik görüş bildirilmesi üzerine Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Yapı Kayıt Belgesi'ni iptal etti.Kararın Demre Belediyesi'ne gönderildiğini belirten İl Müdürlüğü yetkilileri, yıkım işleminin Demre Belediyesi tarafından yapılabileceğini belirtti. Ayrıca, Yapı Kayıt Belgesi ile ilgili şirket yetkilileri hakkında gerçeğe aykırı beyanda bulunmaktan dolayı Demre Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusu yapıldı.

Yıkımı Belediye gerçekleştirecek 

Yapı Kayıt Belgesi iptal kararının belediyeye ulaştığını belirten Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, "İmar Kanunu 32 ve 42'nci madde hükümlerinin uygulanması istenmiş. Buna göre villa binası, iskele, merpen, kameriye, güneş enerjisi sistemi gibi yapıları tamamıyla kapsayan Yapı Kayıt Belgesi'nin iptali karara bağlanmış. Prosedür olarak ilk encümen toplantısında 32 ve 42'nci maddeler gereğince yıkım kararı çıkartacağız ve inşai faaliyetin metrekaresine göre de idari para cezası uygulayacağız. Encümen kararı alındıktan hemen sonra da yıkım işlemini gerçekleştireceğiz" dedi.

Pandemi zamanında inşa edildi 

Yaklaşık 10 sene önce İngiliz Cloudya Jamey Hankes tarafından şirket üzerine satın alınan iki-üç katlı kaçak yapı yıkılarak, yerine villa yapımına başlandı. Pandemi döneminde inşa edildiği ortaya çıkan villanın büyük bölümü tamamlanırken, Demre Belediyesi şikayetler üzerine inşaatı mühürledi. 

Villadan denize inmek için bir merpen, merpene bitişik iskele, sol tarafında ise denize sıfır oturma, güneşlenme ve şezlong amaçlı kameriye tarzı bir yapı yer alıyor. Yaklaşık 1 ay önceki fotoğraflarla, geçen haftaki fotoğraflara göre villanın ağaç malzemeden oluşan pencere, kapı ve camlarının yeni takıldığı görülüyor. Elektrik de bulunmayan adanın uç kısmına yakın bir yerde de yaklaşık 40 panelden oluşan güneş enerjisi sistemi kurulduğu görüldü. 

Üçağız Yarımadası'nda tepki çeken villa için Bakanlık harekete geçti!

Antalya Üçağız Yarımadası'ndaki villa inşaatına tepki!