Uçaksavar Sitesi 'nin kentsel dönüşümü için büyük firmalar yarışta

Uçaksavar Sitesi 'nin kentsel dönüşümü için büyük firmalar yarışta Uçaksavar Sitesi 'nin kentsel dönüşümü için büyük firmalar yarışta

Etiler"de 96 bin metrekarelik arsa üzerinde yenilenmeyi bekleyen 424 dairelik Uçaksavar Sitesi"nde kentsel dönüşümü başlatmak için Ağaoğlu"nun yanı sıra Tekfen, Varyap ve Teknik Yapı"nın da kat maliklerinin oluşturduğu heyetle görüşeceği belirtiliyor

Daire fiyatlarının birkaç ayda 400-500 bin dolardan 1.5 milyon dolara kadar çıktığı, merkezde Boğaz cephesiyle en değerli arsalardan biri olan site için firmaların maliklerin istediği gibi 1 daire karşılığı 2 daire vermeyi önerdiği belirtiliyor.

Ağaoğlu şžirketler Grubu"nun Başkanı Ali Ağaoğlu"nun önceki gün kentsel dönüşüm kapsamında ilgilendiğini belirttiği, Etiler"de 96 bin metrekarelik arsa üzerinde yer alan 424 dairelik Uçaksavar Sitesi"nde kat maliklerinin oluşturduğu heyet, Ağaoğlu˜nun yanı sıra proje ile ilgilenen Tekfen, Varyap ve Teknik Yapı ile de görüşmeyi planlıyor. Uçaksavar Sitesi Yapı Kooperatifi"nin sitenin yeniden dönüşümüyle ilgili 1 yıl önce 48 firmaya davetiye gönderdiğini söyleyen bir kat maliği, œFirmalar elenerek 6"ya düştü, 2"si elenince 4 büyük firmadan Ağaoğlu, Tekfen, Varyap ve Teknik Yapı"yla görüşme kararı alındı. Geçtiğimiz haftasonu Ağaoğlu ve Tekfen"le, önümüzdeki haftasonu ise Varyap ve Teknik Yapı"yla görüşeceğiz dedi. Firmaların genellikle 1 daireye karşılık 2 daire vermeyi teklif ettiğini, kendilerinin de isteklerinin bu yönde olduğunu kaydeden kat maliği, œGörüşmelerimiz tamamlandıktan sonra apartmanlar olarak toplantı yapıp oylama yaparak karar vereceğiz. şžubat ayında kat malikleri ile toplantı yapılarak nihai sonuç belli olacak. Ardından seçilecek firma, belediye ve devletle emsal, imar olanaklarını görüşecek diye konuştu.

˜Güçlü firma istiyoruz"

Uçaksavar Sitesi"nden görüştüğümüz kat maliği, en önemli taleplerinin değişen ekonomik koşullara karşın inşaatları yarıda bırakmayacak, güçlü, sağlam bir şirketle anlaşmak olduğunu vurguladı. Önceki gün Etiler"deki 420 konuttan oluşan Uçaksavar Sitesi"nde kentsel dönüşüm uygulamasıyla ilgilendiğini açıklayan Ağaoğlu, œİstanbul"un en güzel yerinde çok güzel bir arazi ama içindeki binalar inanılmaz kötü. Özellikle kat mülkiyeti yasasında bizim çok acil değişiklik yapmamız gerekiyor. Uygulamada projelerde birçok kişi kabul ettiği halde bir kişi istemese bile evler yenilenemiyor. Etiler"de de insanlar bu konuda çok istekli değerlendirmesinde bulunmuştu. Ağaoğlu, sitede daire fiyatlarının bir anda 1 milyon dolara geldiğini ancak bu fiyata satan olmadığını, projenin hayata geçtiğinde kat maliklerinin kazancının en az 3 milyon doların üzerinde olacağını söylemişti.

En pahalı satılık daİre 1.5 mİlyon dolar, en yüksek kira 1.600 TL

Yeşil alanı oldukça yüksek olan site, güvenlikten içeri girince gizli bir bahçeyi andırıyor. 96 bin metrekarelik arsada sadece 424 daire var. Site içinden daire alındığında, kat maliği ve 96 bin metrekare arsaya ortak olunabiliyor. Halihazırda satılık olan dairelerden yaklaşık 90 metrekare olanlar 1 milyon dolar, 116 metrekare olanlar da 1.5 milyon dolardan alınabiliyor. Uçaksavar sitesi içinde kiralık olan dairelerden Defne Apartmanı"nda 4. katta, 82 m2, 3+1 dairenin kirası 1.300 TL, Gökşin apartmanında 3. katta, 82 m2, 2+1 dairenin kirası 1.500 TL. Meriç apartmanında: 5. katta, 116 m2, 3+1 dairenin kirası ise 1.600 TL.

Yerli-yabancı peşine düştü

Sınırlı Sorumlu Uçaksavar Yapı Kooperatifi tarafından oluşturulan Uçaksavar Sitesi"nin kuruluşu 1958 yılına kadar dayanıyor. İstanbul Boğazı"na hakim bir tepede ve 116 bin metrekare arsa üzerinde konumlanan arsa, 1988-89 yıllarında ikinci Boğaz köprüsü yapılırken bulunduğu yer ve büyüklüğü ile yerli ve yabancı şirketlerden sürekli kat karşılığı ve nakit karşılığı teklifler almasına neden olmuş. Siteyi Boğaz Köprüsü inşaatını yapan Japon firmanın ˜uydukent"e çevirmek istediği, Alarko"nun ise kat karşılığı almak istediği belirtiliyor. Kat malikleri, 2008 yılına gelindiğinde ise teklifleri ciddi olarak değerlendirme kararı alarak bir heyet oluşturuyor. Bunun için 2009 yılında profesyonel hukuk müşavirliğiyle anlaşılarak hukuksal destek sağlanıyor ve son olarak geçen yıl kat malikleri olağanüstü genel kurulu yapılarak Uçaksavar Sitesi Toplu Yapı Yönetimi kuruluyor.
Vatan/Nihal Yuvacan

pus