Üçüncü köprü 4 katlı olsun

Üçüncü köprü 4 katlı olsun Üçüncü köprü 4 katlı olsun

Boğaz'a üçüncü köprü tartışmaları yeniden alevlendi. 6 farklı alternatif üzerinde çalışma yapıldı, ancak 4 alternatife inildi.

İKİ hafta önce "Yeni Boğaz köprüsü 2 katlı olmalı. Hatta köprüye havaray eklenebilir" önerisini getiren Tüm Mühendis ve Mimarlar Birliği Platformu Genel Başkanı ve mimar-ekonomist Remzi Kozal, "iki katlı üçüncü köprü" gündeme getirilince önerisini geliştirdi: "Yeni köprünün üzerinde karayolu geçişi, raylı sistem ve havarayın yanında; camekanlı yaya geçişi, kültür merkezleri, sinemalar ve ve hatta alışveriş merkezi yapılabilir. Bu dünya çapında eserle önemli turizm geliri de sağlarız."
Boğaz'a üçüncü köprü tartışmaları yeniden alevlendi. 6 farklı alternatif üzerinde çalışma yapıldı, ancak 4 alternatife inildi. Güzergahın netleşmediği ve projede demiryolu bulunmadığı açıklandı ama, "uzun vadede Kuzey Geçişi kapsamında demiryolu için çalışma" yapıldığı ifade edildi. 3 gündür bu tartışmalar yaşanırken, 2 hafta önce Seri İlanlar Gazetesi'nde görüşlerine yer verdiğimiz Tüm Mühendis ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı ve mimar-ekonomist Remzi Kozal'a, "Sizin öneriniz de yeni köprünün 2 katlı olması gerektiği yönündeydi" hatırlatmasını yaptık.

4 ayrı fonksiyonlu köprü
Bunun karşılığında ise mimar-ekonomist Remzi Kozal'dan, "Eski önerim, '2 veya belki de üç katlı olabilir' şeklindeydi. Oysa şimdi 3 artı 1 katlı da olabilir diyorum" dedi. Remzi Kozal, bu ilginç önerisini açarken, "Yeni köprüde karayolu ve raylı sistem olmalı. Üçüncü kat olarak 'havaray' yapılmalı. Havarayın yanı sıra, 4'üncü fonksiyon olarak; yaya geçişine imkan tanıyan camekanlı seyir terasları, kültür merkezleri, sinema-tiyatro merkezi ve hatta alışveriş merkezinin bulunduğu artı bir kat olabilir" diyor ve şöyle devam ediyor:
"Yeni köprüyü dünyanın 7 harikasından biri olarak ortaya çıkarabiliriz. Bütün dünyada yankı uyandıracak bir proje geliştirilmeli. Böylece Türk turizmine de muazzam bir katkı sağlayabiliriz. Çok komplike bir köprü yapılmalı. Karadeniz'i boydan boya dolaşacak uluslararası yol da üçüncü köprüden geçecek. Bu yüzden otoyol ve raylı sistem birlikte düşünülmeli. Bunların yanında, havaray da olsun. Yaya geçişi ve kültür merkezi-alışveriş merkezinin yer aldığı ayrı kat ise dünyanın en dikkat çekici projesini ortaya çıkarabilir.