Üçyol–Buca Metro Hattı'nın son ihalesi 6 Eylül'de!

Üçyol–Buca Metro Hattı'nın son ihalesi 6 Eylül'de!İzmir halkının merakla beklediği Üçyol–Buca metrosu için ihale tarihi belli oldu. 13 firmanın yarışacağı metronun ihalesi 6 Eylül'de gerçekleşecek. 


İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin 5. aşama olduğunu Üçyol İstasyonu- Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü- Çamlıkule arasında hizmet verecek Buca Metrosu’nun son aşama yapım ihalesi 6 Eylül’de gerçekleşecek.  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre; ön yeterlilik alan, aralarında Rus, Çin, Azerbaycan ile Amerikan firmalarının da bulunduğu 13 dev firma ve konsorsiyum, 1 milyar 70 milyon avroluk bütçesiyle şehir tarihinin en büyük yatırımı olacak 13.5 kilometrelik hattın inşaatı için yarışacak. İhale usulüne göre mali tekliflerin değerlendirilmesi ile ekonomik açıdan en faydalı teklif belirlenecek ve yüklenici firma ile sözleşme imzalanarak inşaat çalışmaları kısa sürede başlayacak. 

Üçyol–Buca Metro Hattı

İlave süre uzatımı ihaleye fayda sağlayacak

Projeye finansman desteği sağlayan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) ihale mevzuatına göre yürütülen iki aşamalı ihalenin ilk aşaması, 28 Mayıs 2021’de gerçekleşti. 14 firmanın teknik teklif sunduğu ihalede komisyon değerlendirilmesi sonucunda yeterli bulunan 13 firmaya İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından mali tekliflerini sunmaları için davet gönderildi. İsteklilerden mali tekliflerini 12 Ağustos 2021 tarihine kadar sunmaları talep edildi. Bazı firmaların Kurban Bayramı tatilinin araya girmesi, pandemi, teknik ve mali hazırlıkların uzun sürmesi, yurtdışındaki firmaların çalışanlarına Ağustos ayında verdikleri uzun tatillerden dolayı işlerin gecikmesi, yabancı ortaklı firmaların geçici teminat almak için muhabir banka kullanma gibi ihtiyaçları göz önünde bulunarak ihale tarihi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın da tavsiyesi üzerine 12 Ağustos’tan önce 27 Ağustos’a ardından 6 Eylül’e ertelendi. Böylelikle firmalara ihaleye hazırlanmaları için yeterli süre tanınarak geçersiz tekliflerin azalması ve ihalede rekabetin arttırılması amaçlandı. 

Temmuz ayında ilk kredi sözleşmesi imzalandı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kendi kaynaklarıyla yapacağı Buca Metrosu için ilk kredi sözleşmesi Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile Temmuz ayında imzalar atıldı. 125 milyon avro tutarındaki dış finansman sözleşmesi hazine garantisiz, 4 senesi anapara geri ödemesiz olmak üzere toplam 12 yıla uzanan vadeye,  6 aylık Euribor + yüzde 3,20 faiz oranına sahip.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz Mayıs ayı içinde Üçyol-Buca Metro Hattı kapsamında Fransız Kalkınma Ajansı (AFD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 125 milyon avro olmak üzere toplam 250 milyon avro tutarında yetkilendirme anlaşması imzaladı.  Önümüzdeki günlerde Karadeniz Ticaret ve Kalkınma Bankası (BSTDB) ile de bir yetkilendirme anlaşması imzalanması planlanıyor.

 Üçyol–Buca Metro Hattı

Sürücüsüz hizmet verecek

İzmir Hafif Raylı Sistemi'nin 5. aşamasının olduğu hat, Üçyol İstasyonu - Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Kampüsü - Çamlıkule arasında yolculara hizmet verecek. TBM makinesi kullanılarak derin tünel tekniği (TBM/NATM) ile inşa edilecek olan hattın uzunluğu 13.5 kilometre olup 11 adet istasyon bölgesi belirlendi. Üçyol ile başlayan hatta sırasıyla Zafertepe, Bozyaka, General Asım Gündüz, Şirinyer, Buca Belediyesi, Kasaplar, Hasanağa Bahçesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Buca Koop ve Çamlıkule istasyonları yer alacak. Buca hattı, F.Altay-Bornova arasında çalışan 2. aşama hattı ile Üçyol İstasyonu'nda, İZBAN hattı ile de Şirinyer İstasyonu'nda entegre olacak. Bu hat üzerindeki tren setleri sürücüsüz olarak hizmet verecek.

6 Eylül’de yapılacak 11 yabancı iş ortaklı ihaleye katılacak firmalar ise şöyle;
Bayburt Grup & Azercon OJSC İş Ortaklığı
CCM Buca İş Ortaklığı (CHİNA State Construction, Cengiz İnşaat, MESA Mesken Anonim Şirketi İş Ortaklığı)
China Civil Engineering Construction Corporation ve Kolin İnşaat İş Ortaklığı
Dentas-Gurbag İş Ortaklığı
Doğuş İnşaat
EEB-CRFG-CREGC-MAKYOL Konsorsiyumu
Gülermak İnşaat
Dere – NORINCO İş ortaklığı
Dillingham Construction – Özaltın İnşaat İş Ortaklığı
Mosinzhproekt – ENKA İş Ortaklığı
SMU Ingeokom – Metgun İş Ortaklığı
Yapı Merkezi – Nurol İş Ortaklığı
Power Construction Corporation Of China – Özgün İnşaat İş Ortaklığı

İzmir Pınarbaşı-Kemalpaşa metro ihalesi yapıldı!