Ulaşımda mega projeler 'YİD' ile şahlanacak!

Ulaşımda mega projeler 'YİD' ile şahlanacak! Ulaşımda mega projeler 'YİD' ile şahlanacak!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan yaptığı açıklamada, "Kanal İstanbul ve 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin de aralarında bulunduğu yeni YİD projelerini gelecek dönemde ihale edeceğiz" dedi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Anadolu Ajansı muhabirine, Türkiye'nin ulaşım altyapısının geliştirilmesi ve iyileştirilmesi, daha güvenli, kaliteli ve ekonomik ulaşım hizmetinin sunulması amacıyla birçok projeyi hayata geçirdiklerini ve geçirmeye devam edeceklerini  belirtti.

Ülke genelinde toplam 385 milyar lira tutarındaki 3 bin 443 projede çalışmaların devam ettiğini söyleyen Turhan, söz konusu projelerin önemli bir kısmını YİD modeliyle yürüttüklerini belirtti.

Cahit Turhan, Türkiye genelinde yaklaşık 150 milyar lira tutarındaki ulaştırma projesini YİD modeliyle yaptıklarını belirterek, "Bu projelerin finansmanı için yurt dışından 15 milyar avroluk kredi temin edildi." dedi.

Ülkeyi ulaşım konusunda hub haline getirecek söz konusu mega projelerin birer birer hayata geçirildiğini söyleyen Turhan, YİD projelerinin başında yer alan Türkiye'nin gurur projesi İstanbul Yeni Havalimanı'nın 29 Ekim'de hizmete gireceğini hatırlattı.

Turhan, Çanakkale Boğazı geçişini de içinde bulunduran Malkara-Gelibolu-Lapseki Otoyolu çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Marmara Bölgesi'nde ulaşımda ring oluşturacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün 2022'de hizmete gireceğini söyledi.

Edirne'den Şanlıurfa'ya kesintisiz ulaşım sağlayacak Ankara-Niğde Otoyolu'nun da YİD modeliyle hayata geçirilen önemli projelerden biri olduğunu dile getiren Turhan, bu projenin de 2020'de vatandaşların hizmetine girmesi için yoğun bir şekilde çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Turhan, İstanbul-İzmir, Kuzey Marmara, İzmir-Çandarlı otoyollarında aynı modelle çalışmaların sürdüğünü aktardı.

- "Ana hedef muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak"

Türkiye'nin artık kendi kendini finanse eden bir ekonomik güvenilirliğe gelmenin sağladığı avantajlarla ulaştırma projelerinde YİD modelini kullandığını belirten Turhan, yeni YİD projelerini gelecek dönemde ihale edeceklerini ve önemli projeleri bu yöntemle yapacaklarını söyledi.

Turhan, kamu finansmanını kullanmadan, ödenekleri diğer alanlarda değerlendirerek yatırımları sürdüreceklerini dile getirerek, şu şekilde konuştu:

"Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2011 yılında kamuoyuna 'çılgın proje' olarak lanse edilen Kanal İstanbul Projesi'nin kanal kısmını YİD ya da yap-kirala-devret modelleriyle hayata geçireceğiz. Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı'nda da yer alan Kanal İstanbul Projesi'nde kanal üzerine Karayolları Genel Müdürlüğünce yapılacak köprüler ise kamu kaynağıyla yapılacak. Yine aynı programda yer alan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli de aynı şekilde YİD modeliyle hayata geçirilecek mega projeler arasında yer alıyor."

Türkiye'ye son dönemde yapılan bazı dış kaynaklı saldırılar nedeniyle kamuoyunda özellikle olumsuz algı oluşturmak için 'yatırımların aksadığı, gecikeceği ve hatta duracağı' yönünde iddialar ortaya atıldığına dikkati çeken Turhan, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Turhan, bakanlığın yatırım bütçesini kullanırken etkin ve verimli olmasını öncelediklerini belirterek, "Ulaştırma camiası olarak ana hedefimiz, daha iyi, daha faydalı hizmet vermek, ülkemizi geleceğe hazırlamak, gelecekte muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmaktır." diye konuştu.

İki havalimanı arasındaki ulaşım süresi 1 saate inecek!

Kanal İstanbul ihalesi için son aşamaya gelindi!

pus