Kanal İstanbul ihalesi için son aşamaya gelindi!

Kanal İstanbul ihalesi için son aşamaya gelindi! Kanal İstanbul ihalesi için son aşamaya gelindi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çılgın projesi Kanal İstanbul ihalesi için son aşamaya gelindi. Projenin ÇED raporu ile zemin etüt çalışmaları tamamlandı...Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 100 günlük icraat programında da yer alan Kanal İstanbul projesinin ihalesi için son aşamaya gelindi. Projenin ÇED raporu ile zemin etüt çalışmaları tamamlandı ve  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na teslim edildi.

Hürriyet'ten Eray Görgülü'nün haberine göre; çılgın proje Kanal İstanbul'un ihalesi Kasım ayının sonunda yapılacak. İhale çalışmaları devam ediyor. Kanal İstanbul'un zemin etüt projesi işini geçen yıl 35 milyon TL bedelle alan Yüksel Proje Uluslararası Şirketi çalışmasını tamamlayarak, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na teslim etti. Bakanlık bünyesindeki Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü yetkililerinin etüt çalışması üzerinde incelemeleri devam ediyor. Dev projenin fiziki taslağı da tamamlandı. 

Deprem kuşağında olan Türkiye’nin bu riski de göz önünde bulundurularak, kanalın geçeceği güzergâhta 100, 500, 2 bin 400 yıllık depremsellik çalışmaları yapıldı. Kanalın kaç şiddetinde depreme dayanacağı, deprem kaynaklı tsunami olasılığı, Karadeniz-Marmara arasında rüzgâr verileri çalışması, zemin ve jeolojik durumu da bu kapsamda ele alındı. 

Daha önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim (ÇED) Genel Müdürlüğü tarafından kamuoyuna açıklanan ön ÇED raporunun nihai şekilde tamamlandı ve yakında kamuoyu ile paylaşılacak. Çınar Mühendislik ve Müşavirlik Şirketi’nin hazırladığı ÇED raporunda, proje paydaşları olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği’nin görüşlerine yer verildi.