Ulaştırma Bakanlığı 3. köprü ihalesi için YPK'ya başvurdu

Ulaştırma Bakanlığı 3. köprü ihalesi için YPK'ya başvurduBakanlık, 'üçüncü boğaz köprüsü' projesi ile Kuzey Marmara Otoyol projesini bir paket halinde ihaleye çıkaracak


Sona yaklaşılan projede, sürpriz bir adım atan Bakanlık, 'üçüncü boğaz köprüsü' projesi ile Kuzey Marmara Otoyol projesini bir paket halinde ihaleye çıkaracak. YPK'ya yapılan başvuru iki proje için ortak yapıldı.

Paket halinde planlanan projenin 2011 yılının ilk yarısında ihale edilmesi bekleniyor. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle yapılacak paket projenin maliyeti 5 milyar doları aşacak. Projede sadece Boğaz Köprüsü'nün maliyetinin 1-1,5 milyar dolar arasında olması hesaplanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı'nın söz konusu projeler için hazırladığı fizibilite çalışması, YPK'nın sekretaryasını yürüten Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından ayrıntılı bir şekilde inceleniyor. YPK'ya üçüncü köprünün inşa edilmesi planlanan Beykoz-Tarabya güzergahı dışında, alternatif güzergahlar da gönderildi. Alternatif güzergahlar şunlar: "Nakkaştepe-Ortaköy, Vaniköy-Arnavutköy, Çubuklu-Yeniköy, Beykoz-Kireçburnu, Yuşatepesi-Rumelikavağı ve Garipçe-Poyrazköy"
Zaman