Ulaştırma Bakanlığı metro için İstanbul'a 3.2 milyar TL ayırdı!

Ulaştırma Bakanlığı metro için İstanbul'a 3.2 milyar TL ayırdı! Ulaştırma Bakanlığı metro için İstanbul'a 3.2 milyar TL ayırdı!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın bu yıl kaynaklarının çoğunu metro yapımı için kullanacağı belirtildi. İddiaya göre 2019 yılında İstanbul metrolarına 3.2 milyar, Ankara’ya 1 milyar TL gönderecek. İzmir’e ise 30 bin TL ayrıldı. 

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bugüne kadar 9 milyar lira para harcadığı İstanbul ve Ankara'daki metrolara bu yıl da 4.3 milyar lira daha kaynak gönderecek. İzmir'e ise sadece 30 bin lira ayrıldı.

AKP,  Ankara  Büyükşehir'in kendi kaynaklarıyla bitirip hizmete açamadığı metro inşaatlarını Ulaştırma Bakanlığı bünyesine almış, böylece belediye büyük bir mali külfetten kurtulurken, tüm yük ülke bütçesinin üzerine bindirilmişti. Başkent Ankara'nın ardından İstanbul'daki büyük metro inşaatlarının yükü de belediyeden, bütçeye kaydırıldı. Daha sonra ise Erzurum, Antalya, Konya ve İzmir'deki bazı küçük ulaşım projeleri de bu kapsama alındı, ancak paranın neredeyse tamamı Ankara ve İstanbul'daki metrolara akıtıldı.

ANKARA'YA 7.6 MİLYAR LİRA

2019 yılı yatırım programına göre, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına bugüne kadar bütçeden 6 milyar 573 milyon 467 bin TL para harcandı. Toplam büyüklüğü 7 milyar 874 milyon TL olan bu metro inşaatlarına bu yıl içinde de 1 milyar 61 milyon TL daha harcanacak ve böylece toplam harcama 7 milyar 635 milyon liraya ulaşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kendi kaynaklarıyla yapması gereken metro inşaatlarına da bugüne kadar ülke bütçesinden 2 milyar 461 milyon TL harcandı.

İstanbul metrolarına bu yıl ise tam 3 milyar 259 milyon 521 bin TL daha harcanacak ve böylece toplam tutar 5 milyar 721 milyon TL'ye ulaşacak.

ASLAN PAYI HAVALİMANINA


İstanbul'a ayrılan 3.2 milyar TL'lik kaynağın 2 milyar 776 milyon lirası İstanbul Havalimanı raylı sistem bağlantıları için kullanılacak. Bu kapsamda Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro inşaatına 2 milyar 275 milyon TL, Halkalı-İstanbul Havalimanı metro inşaatına 460 milyon TL harcama yapılacak.

Geri kalan 41 milyon TL de müşavirlik hizmetlerine gidecek. Toplam 13.9 milyar liraya mal olması beklenen havalimanı raylı sistemleri için  ise bugüne kadar 1 milyar 954 milyon lira harcandı.

Bakanlık yatırımı ama kaynak aktarılmadı


AKP'nin seçim dönemlerinde büyük yatırımlar vadettiği  İzmir  ise ülkenin İstanbul ve Ankara'dan sonra en büyük üçüncü büyük ili olmasına rağmen, metro yatırımlarına bütçeden tek kuruş alamadı. İzmir'in 2.3 milyar TL'lik Halkapınar-Otogar raylı sistem bağlantısı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın yatırımları arasına alınmasına rağmen bugüne kadar projeye para gönderilmedi. Bu yılın bütçesine ise 2.3 milyar TL'lik proje için sadece 30 bin liralık ödenek konuldu.

 

İstanbul'da 2020'de 14 yeni metro hattı açılacak!

İstanbul'da bu yıl açılacak 6 yeni metro hattı!

Metro için İzmir’e 30 bin TL ödenek ayrıldı haberine yalanlama!