Çukurova Balkon

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne yeni bina!

Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne yeni bina! Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne yeni bina!

Eğitimin her zaman yanında olan Büyükşehir Belediyesi, şimdi de Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü’nde yer alan Mimarlık Fakültesi’ne yeni ve modern bir bina kazandırılması için devreye girdi.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!Bursa’yı geleceğe taşıyacak projeleri bir bir hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, kentteki eğitim kalitesinin de artırılmasıyla amacıyla önemli bir görev üstleniyor. Bugüne kadar spor salonu bulunmayan okullara spor salonları kazandıran, ilk ve orta dereceli okulların fiziki eksikliklerini gideren, kent merkezinde kalan eski depreme dayanıksız binaların yıkılarak yenilenmesinde önemli bir sorumluluk üstlenen Büyükşehir Belediyesi, Uludağ Üniversitesi’ne de bir fakülte binası kazandırıyor. Büyükşehir Belediyesi, Mimarlık Fakültesi’nin mevcut binalarının yenilenmesi ve yeni bir fakülte binası yapılması konusunda da başrolü üstlendi. Yeni fakülte binası yapılması ve mevcut binaların tadilatına ilişkin protokol Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay arasında imzalandı. Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nilüfer Akıncıtürk’ün de katıldığı imza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yeni binanın 1 yıl içinde bitirilmesinin hedeflendiğini söyledi.


Üniversite ile her alanda işbirliği

Uludağ Üniversitesi’nin 50 bini aşan nüfusu ve akademik birikimi ile kentin gelişimine daha fazla katkı sağlaması gerektiğini hatırlatan Başkan Altepe, üniversitenin kendileri için önemli bir proje ortağı olduğunu hatırlattı. Somut olmayan miras çalışmaları kapsamında 300’e yakın eser hazırlandığını ve bu eserlerle ilgili olarak üniversitedeki tüm fakültelerle ortak çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Altepe, “Kentin her köşesinde restorasyon çalışmamız var. Mimarlık Fakültemiz de bu uygulamalarımızda önemli bir proje ortağımız oluyor. Çalışmalarımızda her zaman yanımızda olan Mimarlık Fakültemizden gelen talep üzerine yeni bir fakülte binası kazandırılması noktasında her türlü desteği vereceğiz. Yaklaşık 6 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek yeni binanın mimari projesini fakültemiz kendisi hazırlayacak. Bizde fiziki gerçekleşme için her türlü katkıyı vereceğiz. Bir yıl içinde de bitirmeyi hedefliyoruz” dedi.


Başkan Altepe’ye teşekkür

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay da göreve geldiklerinde şehrin tüm dinamikleriyle uyum içinde çalışarak, üniversiteyi hak ettiği noktalara getireceklerinin sözünü verdiklerini hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyemiz de Bursa’nın en önemli kent dinamiği. Büyükşehir Belediyemizle iyi ve uyumlu bir çalışma içindeyiz. Büyükşehir Belediyemizin katkılarıyla yapılacak mimarlık fakültesi ek binamız, öğrencilerimizin daha modern alanlarda eğitim görmesi açısından önemli. Bu anlamda çalışmalarımızda desteğini hiçbir zaman esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu.


“Fiziki mekan kalitesi artırılmalı”

Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Nilüfer Akıncıtürk de tarihi bir gün yaşadıklarını vurguladı. Hedeflerin en büyüğünü gerçekleştirme yolunda önemli bir adım attıklarını ifade eden Akıncıtürk, “Nasıl günümüzde şehirler yarışıyorsa, aynı zamanda üniversiteler de yarışıyor. Bir öğrenci üniversite tercihi yapacağı zaman önce şehre bakıyor. Şehrimiz muazzam. Sonra üniversiteye bakıyor, sonra fakülteye bakıyor hatta gelip, eğitim binaları gezdikten sonra tercihini yapıyor. Bu nedenle fiziksel mekan kalitemizi artırmalıyız. Bu da ancak kurumlar arası işbirliğiyle sağlanabilir. Ben de destekleri nedeniyle Büyükşehir Belediyemize teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından Mimarlık Fakültesi’ne yeni bir fakülte binası yapılmasına ilişkin protokol Başkan Altepe ile Rektör Ulcay arasında imzalandı.Bursa Büyükşehir Belediyesi