UNESCO'dan İstanbul'a 2009'a kadar mühlet

UNESCO'dan İstanbul'a 2009'a kadar mühletBM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirasını Koruma Komitesi, eksikliklerini tamamlaması konusunda İstanbul'a 2009'a kadar mühlet verdi.


Komite'nin Kanada'nın Quebec kentinde yaptığı toplantıda, İstanbul'un Dünya Mirası Koruma Listesi'nden çıkartılması konusu gündeme geldi.

Toplantıda, bir süre önce İstanbul'u ziyaret eden UNESCO heyetinin raporu görüşüldü.

Komite, İstanbul'a giden heyetin hazırladığı rapor doğrultusunda, İstanbul'a eksikliklerini tamamlaması konusunda 2009'a kadar mühlet verilmesini kararlaştırdı.

Dünya Mirasını Koruma Komitesi, iki yıl önce Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta düzenlediği, "Dünya Kültür Mirası" listesine alınacak veya bu listeden çıkarılacak site ve şehirlerin durumuyla ilgili toplantıda İstanbul'un durumunu görüşmüştü.

Komite, İstanbul'un yapması ve alması gereken önlemler konusunda bir dizi öneride bulunmuş ve görülen eksiklikleri 2008 yılına kadar gidermesi için İstanbul'a süre vermişti.

İstanbul'un tarihi alanları, kültürel varlık olarak 1985 yılında Dünya Kültür Mirası listesine kaydedilmişti.

Dünya Mirasını Koruma Komitesi'nin, kentsel gelişim ve sit alanlarının korunmasına yönelik endişelerinin ardından, İstanbul'un bu listeden çıkarılması gündeme gelmişti.

Birleşmiş Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü Dünya Mirasını Koruma Merkezi heyeti üyeleri, 2 ay önce İstanbul'daydı. Heyet, İstanbul'un kültürel varlıklarını inceledi, raporunu hazırladı ve kentin dünya mirası listesinde kalması için görüşlerini ortaya koydu.

Raporda Haliç üzerinde planlanan Metro Köprüsü, Süleymaniye'de yıkılan ahşap evlere ve Sulukule'deki uygulamalara yönelik eleştiriler var.

CNN Türk